„Tradice Dne tance pochází z Irska a vyzvedává tanec jako jeden z nepřirozenějších a nejpříjemnějších způsobů pohybu a radosti ze života,“ přiblížil akci, která se koná pod záštitou Světové zdravotnické organizace a Národní sítě Zdravých měst ČR, Stanislav Chovančík ze Střediska volného času. K mezinárodnímu Dni tance se připojuje nejen Česká republika, ale také řada dalších států, mezi nimiž jsou například Belgie, Estonsko, Finsko, Ukrajina, Itálie, Holandsko, Španělsko, Velká Británie či Kazachstán.

V Hodoníně u zimního stadionu, kde 13. května odpoledne vyroste taneční pódium, se v bezmála padesáti tanečních vystoupeních představí na třicet tanečních skupin, klubů i jednotlivců z Hodonína a okolí. Celkem bude k vidění čtrnáct druhů tance.

„Představí se mimo jiné mnohonásobní mistři České republiky 2009 v clokingu, vítězové Českého poháru 2009 v latinskoamerických tancích, vítězové přehlídek v aerobiku, orientálních tancích či irských tancích, street dance a mnoho dalších,“ vyjmenoval Chovančík.

Den tance odstartuje ve 14.00 odpoledním, zhruba čtyřhodinovým programem a pokračovat bude v 19.00 večerní gala show.

„Diváci se mohou přijít podívat na celý program, nebo se jen tak na chvíli zastavit, kouknout, co se zrovna na pódiu odehrává, zhoupnout se v rytmu hudby a zase pokračovat za svým cílem,“ pozvala na akci také mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.

Mezinárodní Den tance se po celém světě slaví od roku 1982 jako připomínka narození velkého tanečního reformátora, zakladatele moderního baletu Jeana-Georgese Noverrea. Záměrem Dne tance, který ve světě připadá na 29. dubna, je spojit dohromady všechen tanec, jeho různé podoby a projevy, oslavit tuto divadelní formu a radovat se z její univerzality, která ruší veškeré politické, kulturní a etnické bariéry.