Další díly seriálu
Nositelé folkloru naleznete ZDE

Psal se rok 1959, když se ve Strážnici zrodil Soubor lidových písní a tanců Danaj. Jeho prvními a nepřekonanými vůdčími osobnostmi byli tehdejší ředitel Krajského ústavu lidové kultury a primáš cimbálové muziky Vítězslav Volavý a choreograf Jan Loutchan. Ustavení tohoto dodnes aktivního a známého kolektivu bylo vázáno na přípravu folklorního vystoupení na 2. celostátní spartakiádu, která se konala v roce 1960.

Start souboru Danaj mezi elitu tehdejších československých folklorních souborů byl doslova raketový. Již v následujících letech získal významná ocenění v celostátní soutěži za hudebně-taneční pásma Vinobraní (1961) a Vojna (1962). Známku nejvyšší kvality - Hlavní cenu - získal kolektiv o deset let později na Celostátním festivalu folklorních souborů v Popradě (1971). Tato i další ocenění a úspěchy souboru Danaj jsou spojeny s dalšími významnými spolupracovníky a osobnostmi kolektivu - Jindrou Kovářů, Annou Baňařovou, Milanem Gajdou, Marií Slováčkovou, Františkem Vajčnerem, Ladislavem Jagošem, Tatianou Pálenskou, Miloslavem Hrdým, Jiřím Tománkem Milanem Tománkem, Janou Hanákovou a od konce devadesátých let až dosud Zbyňkem Kristoněm.

Od svého vzniku se Danaj zaměřuje na scénické ztvárnění lidových zvyků, písní a tanců ze strážnického Dolňácka. Svůj program však obohacuje také o folklorní motivy zejména z moravsko-slovenských Kopanic a Horňácka. Ve svém repertoáru má ale i tance například z Kyjovska, Myjavy, Lašska a jižních Čech.

Tituly

Významným motivačním prvkem v jeho činnosti byly nejen zmíněné úspěchy v domácích soutěžích, pravidelné účinkování v pořadech strážnických slavností, dnes Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice, a na festivalu Východná, ale také častá reprezentace Československa v zahraničí. I zde získal neméně významné tituly: například Stříbrnou medaili festivalu v italské Gorizii (1982).

S padesátiletou historií souboru Danaj jsou spojeny také velmi dobré a tvůrčí vztahy s Českou televizí a Českým rozhlasem. Členové souboru účinkovali v řadě dokumentárních filmů, Cimbálová muzika Slávka Volavého i další doprovodné kapely byly častými hosty rozhlasových pořadů i nahrávacích studií.
Členskou základnu souboru Danaj vždy tvořili z podstatné části Strážničané. Soubor svými aktivitami a úspěchy přinesl městu Strážnici nejen popularizaci a renomé ve světě, ale podnítil také zájem široké veřejnosti o místní lidovou kulturu selského města a pro děti i mládež znamenal možnost využití volného času, poznání nových krajů a zemí.

Svých nejvýznamnějších úspěchů a špičkových kvalit dosáhl taneční kolektiv nejen díky vynikajícím osobnostem mezi svými vedoucími a choreografy, ale především dlouholetou cílevědomou a často tvrdou prací v nácvikových místnostech.

Jednoduchost

Jednoduchost scénického sdělení, výběr materiálu, jeho sestavení v emotivně působivá pásma, využití nejrůznějších prvků lidového zvykosloví i rekvizit a krojů, výraz, taneční i hudební kreativita a především vynikající doprovodné cimbálové hudby (S. Volavého, M. Slováčka, M. Miltáka, Danaj a Strážničan), to vše charakterizuje strážnický soubor Danaj. To vše je neoddělitelně spojeno s jeho historií a zůstane zlatým vkladem pro jeho budoucnost.
V ní bude i nadále soubor místem pro další růst talentů, které po desetiletí kolektivu dodává strážnická umělecká škola výchovou v tanečních třídách pod vedením M. Slováčkové a J. Hanákové.

Byť v posledních desetiletích již nesbírá kolektiv nové úspěchy, i nadále si udržuje své kvality a v rámci nových možností dále vychovává mladé k umělecké práci a tvůrčímu vztahu k lidové kultuře a folkloru.

Kolektiv souboru Danaj to dokázal i ve dvou koncertech, které ke svému významnému jubileu - 50. výročí založení - uspořádal na domovské scéně kulturního domu Strážničan v sobotu 24. října. I proto je dobré mladé jubileum souboru Danaj připomenout a z celého srdce mu k němu i k jeho významné umělecké a kulturní činnosti blahopřát.

FRANTIŠEK SYNEK