„Poprvé jsme představení hráli minulý rok. Celým názvem se jmenuje Mašíruju na Francúza, bohuslavské legendy,“ řekl režisér Petr Jan Kryštof. Celá inscenace se odehrála ve třech částech. Dvě z nich hostil Art Mlýn, poslední herci předvedli v ulicích. „Je to montáž různých textů, které jsme vytáhli z literatury o Bohuslavicích a z povídání místních lidí. Jsou to balady a legendy o vzniku obce a jejích důležitých chvílích,“ vyprávěl Kryštof.

Minipříběhy zahrnují situace z dob středověku až po nástup socialismu. „Moc se nám líbí zdejší atmosféra. Seznámili jsme se s majitelkou a samovolně z toho vyšlo představení,“ tvrdil divadelní nadšenec. Jednotlivé útržky zhlédla zhruba čtyřicítka lidí. Stejnou možnost nyní dostanou školáci. Uvidí je i příští rok? Záleží na penězích. „Nasbíraných materiálů máme hodně. Podali jsme žádost o grant a zatím nevíme, jak se rozhodlo. Když nám ho přidělí, rádi bychom něco udělali,“ dodal Kryštof.

Součástí nedělního odpoledne byla v Art Mlýně i vernisáž malíře Wladimira Abramuszkina. Ten v útrobách mlýna předvedl výběr obrazů, které vznikly během minulých čtyř let.

„Jsou inspirované Moravou, Paříží či Chorvatskem,“ řekla umělcova manželka Eva Abramuszkinová­.