„Návštěvníci si mohou košíkářství, tkaní, vyšívání, drátenictví, kovářství, práce s kůží a točení na keramickém kruhu sami vyzkoušet. A to pod dohledem zkušených mistrů,“ vzkázala kurátorka sbírky Ilona Tunklová.

Galerie připravila na muzejní noc také ochutnávku arabské kávy. Tu miloval i Uprka. Tento nápoj připravoval svým hostům tradičním způsobem, se kterým se seznámil při svých cestách v Orientu.

Muzejní noc ukončí vystoupení známé cimbalistky a zpěvačky Zuzany Lapčíkové a kontrabasisty Fedora Feča. „Tito dva hudebníci ukazují, jaké možnosti přináší mezižánrové propojení, a že lze překročit hranice tradičního folklóru,“ uvedla k vystoupení Tunklová.

Po celou muzejní noc desátého června mají návštěvníci do galerie vstup zdarma. Večer s Uprkou začne v osmnáct hodin. Galerie umožní návštěvníkům i prohlídku výstavy tohoto významného malíře.

Vydali i knihu

Jeho tvorbu dokumentuje také nová kniha. Jejími autory je Jaroslav Kačer a Ilona Tunklová. Na sto čtyřiaosmdesáti stranách se nachází na sto sedmdesát reprodukcí uprkových obrazů, a více než šedesát dokumentačních fotografií. Galerie nabídne tuto knihu také na muzejní noci. Výstava mapující dílo Uprky potrvá až do osmadvacátého srpna. „Vystavujeme obrazy tohot malíře z prestižních českých sbírek. Vypůjčili jsme i díla ze Slovenska,“ sdělila Tunklová. Jak doplnila, kromě obrazů galerie vystavuje i fotografie, dopisy, plakáty či osobní uprkovy předměty z majetku rodiny.

Uprka se na rodil v Kněždubě. Studoval na pražské akademii a v Mnichově. S historií i soudobým výtvarným uměním se seznámil na svých studijních cestách po celé Evropě. Navštívil Paříž, Vídeň, Londýn, Krakov, Nizozemí, Itálii, Egypt i balkánské státy. Získané podněty impresionismu a secese přetvářel v osobitý výtvarný styl vycházející z jeho úzkého sepjetí s místem, odkud pocházel. Už za svého života získal řadu příznivců a obdivovatelů, zároveň však i četné kritiky a odpůrce.