Historický dům na Masarykově náměstí, stojící od roku 1865 na místě bývalé renesanční radnice, prochází v těchto měsících rozsáhlou kompletní rekonstrukcí. Od června bude mít totiž budova v ochranném pásmu kulturních památek zbrusu nové využití.
„V jejím přízemí vznikne stálá expozice, mapující historii Hodonína, jeho význačných budov a také osobností, které město v minulosti proslavili,“ pojmenoval nový budoucí účel využití budovy ředitel hodonínského Kulturního domu na Horních Valech Zdeněk Grombiřík.
V památkářsky cenném historickém objektu poblíž nynější radnice vzniknou tak v příštích několika týdnech nejen tři místnosti pro stálou expozici, ale také multifunkční sál.
V něm pak mohou budoucí návštěvníci zhlédnout prezentace přes DVD nosiče, či nejrůznější regionální turistické a propagační pozvánky.
„Budova měla být původně využívána komerčně. Když se začalo s rekonstrukcí, přišli jsme s nápadem, že by v ní mohla vzniknout také expozice historie Hodonína a regionálního národopisu, která v Hodoníně v podstatě nikde není,“ nastínil základní myšlenku právě vznikajícího projektu ředitel Kulturního domu Grombiřík.
Pokud stavební práce půjdou podle něho dobře, už v červnu bude otevřena první část expozice. Ta se bude týkat právě historie Hodonína.
„Druhou část bychom rádi otevřeli na podzim v rámci Císařských hodů,“ upřesnil termíny zahájení provozu Regionálního centra jeden z autorů myšlenky Grombiřík. Se svou troškou do mlýna mohou přijít podle něho také spádové obce Hodonína. Právě je totiž při přípravě národopisné expozice město vyzve, aby se k tvorbě připojili.
„Řadový, původně jednopatrový dům se sedlovou střechou sloužil od roku 1923 pro potřeby městské knihovny,“ prozradila něco z historie domu číslo 115 vedoucí stavebního úřadu hodonínské radnice Ivona Lexová.
Právě její odbor spolupracuje z hlediska památkové péče se stavebníky, kteří v těchto dnech dokončují už pokládku vnitřních dlažeb.
„Dům není samostatnou kulturní památkou. Přesto musí být při jeho rekonstrukci zachován tvar objektu, původní počet oken včetně jejich členění a dle dochovaných historických fotografií mu budou navráceny také původní prvky fasády jako například římsy,“ vyjmenovala požadavky památkářů Lexová.
Rekonstrukce budovy, která bude sloužit i jako zázemí pro Dům kultury například při organizování Svatovavřineckých slavností, přijde město na zhruba patnáct milionů korun.
„Zbývá ještě dokončit venkovní finální omítky, okrovou fasádu, terasu a plot ze zadní části budovy,“ vyjmenovala jednatelka Městské bytové správy Jana Bimková. Právě ta má totiž opravu budovy na svých bedrech.