„V bývalé Československé republice byly tři cirkusy. Jeden hostoval tady, druhý jel do Německa a třetí třeba do Ruska. Proto byl u nás vzácný a chodilo na vystoupení hodně lidí. Dnes je konkurence velká, proto je to s návštěvností horší, ale tak moc si nestěžujeme,“ popisuje současnou situaci Marie Navrátilová alias Marie Navarro, bývalá artistka a cvičitelka koní.

„Narodila jsem se v Náchodě. Tenkrát tam mí rodiče hostovali. Na maminku to z ničeho nic přišlo a já byla na světě. Stejně tak mí sourozenci, kteří se narodili každý jinde. V cirkuse jsem od narození a už v šesti letech jsem vystupovala,“ vzpomíná s úsměvem bývalá artistka, která si dnes nedovede představit jiný život než v cirkusu.

„Z tohoto povolání nesmí mít člověk strach. Na druhou stranu musí mít respekt k tomu, co dělá. Pokud se bojí, brání mu to v plném nasazení. Musí to mít tak trochu v krvi, a důležité je, aby ho práce bavila,“ prozrazuje předpoklady pro práci v cirkusu sympatická spolumajitelka cirkusu.

Cirkusový zvěřinec nabízí k vidění více než osmdesát zvířat. Největší chloubou jsou lvi. Divákům se občas tají dech při předvádění jejich kousků pod vedením drezéra Boba Navarra.

Nejen u dětí jsou oblíbení medvědi, kteří šikovně cvičí s obručemi, jezdí na koloběžce a skateboardu. Za odměnu dostávají kostky cukru.
Zvednutím tlapky dávají najevo svou spokojenost. Pýchou představení jsou koně, kteří předvádí nelehké kousky v manéži za doprovodu nezbedných poníků.

Exotiku zastupují velbloudi a lamy.

„Pro všechna zvířata je vystoupení hrou, za kterou je čeká chutná odměna, a pracovníky cirkusu hřeje potlesk a spokojenost obecenstva,“ říká Navrátilová.

Autorka: Kateřina Hübnerová