Ten je jediným krojovým plesem na Horňácku a podle jednoho z organizátorů Tondy Vrby je charakteristický příjemnou domácí atmosférou.

„Řekl bych přímo rodinnou, víc jak sto padesát lidí se na místní kulturní dům totiž snad ani nevejde,“ pochvaluje si veličan Tonda Vrba z pořádajícího desetičlenného Mužského sboru.

O co je podle něho ples menší počtem účastníků, o to bývá totiž větší duší a svou atmosférou. „Letošní ročník krojového plesu v obci se sedmi sty padesáti obyvateli byl zvláštní. Obec totiž dostala od jednoho milovníka javornického folkloru vzácný dar– v Budapešti renovovaný, sto dvacet let starý maďarský cimbál,“ pochlubil se pravidelný účastník plesu Vrba.

Desítky krojovaných ale nepřišly jen z pohádkově zasněženého Javorníka, jak by se na tak komorním plese dalo předem očekávat. K vidění tady byly i kroje z Kyjova, Nedakonic či Ostrožské Nové Vsi. Horňácké však přesto převládaly. O co jednodušší javornický kroj k muzice je, o to příjemnější tradice se váže k jeho oblékání. Zejména pak pro muže.

„Traduje se, že když muži zavazuje košili u krku jeho milá, musí ho pak vždy políbit,“ usmívá se místní rodačka Anna Lajzová. Šatka, vyšívané rukávce, rubáš s barevným tkaním či fěrtoch - to jsou jen některé součásti kroje, které si v Javorníku podle ní k muzice oblékaly mladší ženy. „Starší totiž nosily rukávce jen bílé,“ popsala. Na něj si pak ženy v zimních měsících navlékaly také kabátek s ovčím kožíškem uvnitř. „Typické na mužském kroji z Javorníka je žluté vyšívání rukávců jaké se nikdy jinde nenajde. Kabát je starého vojenského střihu, modré gatě a halena,“ vyjmenovala nejdůležitější součásti mužského kroje z malé obce na Horňácku.

O tom, že kvůli vzájemné rivalitě na krojový ples do Javorníka nechodí sousední veličané, ač je jejich kroj s tím javornickým k nerozeznání, si v Javorníku cvrlikají snad už i vrabci na střeše. Tak jak to podle některých javorničanů začíná ve Velké nad Veličkou upadat, tak to v Javorníku, Nové Lhotě a ve Vrbce začíná ožívat. Přesvědčit se o tom přišli na pozvání svých kamarádů z Javorníka také osmatřicetiletý Marek Fiala a Ladislav Opravil ze Bzence s partnerkami.

„Zalekli jsme se sice závějí u Blatnice, ale přesto jsme svých sto padesát koní pod kapotou úspěšně dopravili až před místní kulturní dům,“ pochvaloval si jeden z dvojice kamarádů v ostrožském kroji nad pohárkem rulandského. „Ještě že jsem měl od včerejška v kufru běžky, aspoň jsem to na nich v tom kroji mohl do Javorníka doběhnout,“ zažertoval ještě druhý.