„Manžel jedné kolegyně si stěžoval, že děláme mnoho akcí pro vinaře, ale pivařům se nevěnujeme. Tak jsme vymysleli novou událost," popisuje vznik pivního koštu ředitelka kulturního domu Strážničan Danuše Adamcová.

Návštěvníky čeká více než třicet druhů piv. Chybět nebudou tmavé speciály, ochucená a nealkoholická piva. Pro zájemce připravil odbornou degustaci také pivní recenzent Vladislav Mořický. V kulturním programu vystoupí hudební skupiny Tabák, Red Groove a další strážnické kapely. Vystoupí i mažoretky. „Chceme, aby přišli celé rodiny, proto jsme připravili také recesní soutěže a tombolu," dodalaAdamcová.

Technicky akci zajistí lidé z petrovské pivotéky Pod ořechem. „Pořádat pivní košt je mnohem náročnější než běžný košt vína. Musíte zajistit výčepní zařízení a sami shánět sudy s jednotlivými vzorky," vysvětlil majitel pivotéky Michal Staněk. Podle jeho slov se tak malé akce pivovarům příliš nevyplácí, proto musí většinu sudů přivést sami pořadatelé. Je také zvědavý, jak košt ocení jeho hosté. „V hospodě se běžně pije z půllitru, na koštu budeme standardně čepovat jednu či dvě deci," řekl Staněk. Pokud však někdo bude chtít celý půllitr, rozhodně ho neodmítnou. „Ochudí se ale o možnost ochutnat více speciálů. Pitím půllitrů se brzy opije," připomíná Staněk, který se nejvíce těší na belgický Kasteel rouge. Většina zastoupených pivovarů ale pochází z Česka.

První sudy narazí organizátoři v pátek osmadvacátého září ve 14.00 před strážnickým kulturním domem.

PETR GAL