Těmi červenými nosy září do dálky. Tvář jim vybarvuje mráz. Přesto se usmívají. Vypadají jako věrné kopie stařečků a stařenek.

Děti z Vracova stojí v neděli odpoledne na farním dvoře a za doprovodu folkloristů z Lipinky koledují před rodiči a příbuznými.

Kamery a foťáky běží naplno. Po celou dobu.

Nejen takhle si ale Vracovští připomínají staré vánoční zvyky. Po poledni ožívají domky v ulici Baráky. Přípravy vrcholí, přicházejí první návštěvníci a sledují, jak se kdysi dralo peří.

Jako v pohádce

„Pamatuju, jak jsme to dělali jako malí. Dřív bývalo na dvoře skoro každé chalupy deset hus. Je to zimní práce, která není náročná. Vždycky se sešly ženské, draly a povídaly si,“ říká Marie Škarecká a v rukou drží bílé peří.

Jen o pár metrů dál se ze dveří muzea line vůně pečených bélešů a buchet. Láká procházející rodiny dovnitř. Úspěšně.

„To je jako v pohádce,“ konstatuje hned mladá maminka, když vstoupí do malého domečku.

Vevnitř je rušno. A veselo.

„Kromě pečení vyklepáváme makůvky, loupeme turkyň, fazole a látáme pytle,“ vypráví Jiřina Milerová chvíli poté, co společně s dlouholetou kamarádkou nacpala klásky do odlupovacího stroje.

Ten se používá dodnes.

„I fazole se takto zpracovávají v dnešní době. Sejdou se například tři tetičky, loupou, uvaří si svařák a vzpomínají,“ pokračuje Millerová v hovoru o příjemném posezení u práce, kterou si zkouší i děti. Místnost osvěcují blesky. To právě pyšní rodiče díky foťákům vytváří památky do budoucna.

Živo je rovněž ve vedlejším domě. V rozhlehlé místnosti se zdobí perníčky či vyšívají kroje. Slyšet jsou rady a dohady, jak se má co udělat, aby výsledek lahodil oku.

Na dvoře ve stejný moment voní slivovice. „To je proti chřipce,“ ozývá se z hloučku žen, které si v mrazu připíjejí na zdraví.

Perníková chaloupka

Skupinky Vracovjanů míří k tamní základní škole. Prohlíží si výstavu betlémů. Dřevěných, lepených i vyřezávaných. Se zájmem je komentují, popíjejí punč a ukazují ratolestem Ježiška.

Mezi betlémy je i chaloupka. Z perníku. Stejně jako další výtvory s vánoční tématikou. Sladkostí si někteří užívají i v podobě marcipánu. Další si zkouší zdobit vajíčka.

Adventní program doplňuje třeba ještě výstava, kterou hostí kulturní dům. Ukazuje snímky z vracovských hodů. Cimbálová muzika pro změnu zpříjemňuje občerstvení v jednom ze sklípků, od něhož jen pár metrů dál tluče kovář do želízek. Výsledkem jsou zvonky na prodej.

Mezitím už děti na farním dvoře dozpívaly. Některé se převlékly a chodily ulicemi jako Lucky.

Vánoce se blíží. Definitivně.