Finále osmnáctého ročníku soutěže se již tradičně konalo ve Velkých Losinách. Mladé zpěváky doprovázel Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů a Lidová muzika souboru Gaudeamus Vysoké školy ekonomické v Praze.

„Patrik Havlík nejlépe obstál v šesti hodnotitelských kritériích, mezi kterými byly například hlasové a intonační schopnosti, zvládnutí regionálního stylu a dodržení dialektu, či schopnost spolupráce a kontakt s doprovodnou hudbou. Při hodnocení navíc porota přihlédla k tanečnímu a hudebnímu doplnění Patrikova zpěvu," sdělil za Folklorní sdružení České republiky, které soutěž pořádá, Kazimír Jánoška.

Jak uvedl, o postupu do nedělního finále nakonec rozhodla i momentální psychická dispozice interpreta. „Tréma u některých dětí sehrála své," dodal Jánoška. Vedle Patrika Havlíka se do první desítky soutěže probojovali i dva další zástupci Hodonínska, a to Filip Sítek z Javorníka a Soňa Vacenovská z Dubňan.

Zpěv soutěžících posuzovala porota složená ze špičkových folkloristů a hudebních pedagogů v čele s Janem Rokytou. Soutěž, která podchycuje zájem dětí o lidovou píseň, je určena zpěváčkům ve věku deset až patnáct let.

Kromě Bronzového, Stříbrného a Zlatého Zpěváčka se uděluje i cena Jaroslava Juráška a také několik prestižních ocenění patronů a hlavních pořadatelů. Každoročně na akci přijíždějí i děti ze zahraničí. Letos se představili zástupci Slovenska, Polska, Rumunska, ale i zástupci afrického kontinentu, konkrétně soubor Banana Congo z Konžské demokratické republiky.

Jedním z letošních patronů byl i herec Filip Cíl, který před sedmi lety sám na Zpěváčkovi vystupoval.