Po dlouhých diskuzích a upřesnění představ vzniklo ve Velké nad Veličkou na začátku letošního roku občanské sdružení pro Horňácko – Futra. O plánech, projektech, budoucnosti i nápadu na originální název promluvila jedna ze zakládajících členů, výtvarnice Martina Venclová.

Poprvé jste své aktivity představili vloni a předloni na výstavě při Horňáckých slavnostech. Kdy ale přišel ten zásadní moment, že jste si řekli: Pojďme a založme občanské sdružení?
Jsme kamarádi z Velké a o založení sdružení jsme velice dlouho diskutovali. Každý z nás už někdy nějakou akci pořádal a řekli jsme si, že by byla škoda, kdybychom vše nepořádali pod nějakou hlavičkou. Také jsme se shodli, že bychom si měli vytyčit vyšší cíl. Vyplynula z toho myšlenka na občanské sdružení, díky kterému bychom mohli dosáhnout i na dotace.

Na jaké projekty by měly peníze získané z dotací jít?
Plánujeme několik věcí. Chtěli bychom dělat loutkové divadlo. Právě teď sháníme různé informace od lidí, kteří se v této oblasti pohybují, tedy jakým způsobem se dají získat dotace například na opravu prostor a na divadlo samotné.

Chtěli bychom dělat enviromentální výchovu, ekologii na Horňácku. Aby se vysazovaly různé aleje, aby lidé věděli, co je v přírodě potřeba. Naším záměrem bylo ještě vytvoření webových stránek a provozování výstavní činnosti. Tyto naše zájmy jsme spojili ve Futra.

Přečtěte si také: Tři fotografové. Tři témata

Loutkové divadlo není úplně obvyklé. Jak vás napadlo?
Martina Šalomounová je výtvarnice, která kdysi s manželem loutkové divadlo provozovala. Doma ještě nějaké loutky má. Pro věc je velice nadšená, což se mi se samotným nápadem moc líbilo. Ve Velké kdysi loutkové divadlo bylo a mělo tu tradici. Říkali jsme si, že když jsou lidé, kteří s loutkami zacházet umí, tak by bylo pěkné tradici obnovit.

Máte už představu, jak by divadlo fungovalo? Navštěvovali byste s ním například školy a školky?
Všechny tyto věci jsou ještě v plenkách. My teď především potřebujeme získat prostor, který bychom opravili a ve kterém bychom mohli mít dílnu a kulturní zázemí, ve kterém by loutková představení byla. Snažíme se získat informace k tomu, abychom mohli napsat projekt, ze kterého bychom získali peníze na opravu prostor.

To znamená, že už máte nějaké prostory, kde by mělo sdružení zázemí, vytipované?
Ano. Obec Velká nad Veličkou teď přestavuje starý obecní úřad na nový a bude záležet na starostovi, kdy nám bude moct prostory poskytnout. Možností je ale víc. Mohli bychom jít ještě na kulturní dům, odkud se bude přesouvat knihovna.

Název sdružení je celkem netradiční. Co by měl vyjadřovat?
Chtěli jsme vymyslet originální název. Strávili jsme nad tím spoustu času. Scházeli jsme se v hospodě U Jagošů, kde je jakási naše klubovna, protože zatím žádné oficiální prostory nemáme. Všechna setkání byla právě tam a tam jsme také všechny nápady promýšleli a dávali je dohromady.

Chtěli jsme, aby název sdružení byl v nářečí, které je pro Horňácko typické, takže nás napadla například kotovice, ale i občanské sdružení pro Horňácko nebo jen Horňácko. Martina Šalomounová pak jednou řekla Futra. Název se nám zalíbil a vzali jsme ho. Symbolika slova totiž vyjadřuje, že se dveřmi někam vchází nebo prochází do nových míst.

Celý rozhovor v některém z příštích Slovácek.