„V kostele je letos větší zima než venku,“ zasmála se vedoucí Cimbálové muziky Cangla a jedna z organizátorek letošního Živého Betlému Marie Ostřížková. Právě kvůli počasí se tento rok rozhodla obec i obě hovoranské církve spolu s účinkujícími uspořádat po sedmi letech, kdy byl Živý Betlém ozdobou farské zahrady, tuto slavnost v kostele. Vyhřívané lavice ale přišly i přes vysoké teploty venku desítkám jeho návštěvníků určitě vhod.

„Přišla jsem se podívat na své dva vnuky-šestnáctiletého Tadeáše a třináctiletého Tomáše Koplíkovy z Ratíškovic, kteří také v cimbálce hrají. Jeden na basu a druhý na housle,“ pochlubila se šikovnými vnoučaty pyšná babička obou muzikantů Marie Rybová. To už se kostelem rozezněla Tichá noc a na svá místa u jesliček s porcelánovým Jezulátkem se postavila nejen Svatá rodina s osmnáctiletou představitelkou Panny Marie Terezou Okénkovou, pro kterou jsou Vánoce především o setkávání s rodinou.

Průvod věřících, dobově i profesně krojovaných, stárků, zvířátek a především představitelů Svaté rodiny, který vyšel od Obecního úřadu, přivedl pak ponocný přímo do kostela Českobratrské církve evangelické uprostřed obce. Naplněný kostel roztleskala nejen cimbálová muzika Cangla, která ekumenický pořad doprovázela koledami, jako je Tichá noc ale především dětský folklorní soubor Potůček. Za své vystoupení sklidily dětičky předškolního věku úsměvy svých rodičů a také jako malý dárek plyšovou hračku.

„Lidé staví velké domy a mají čím dál méně dětí. Utrácejí čím dál víc peněz a čím dál méně si užívají radostí života. A také čím dál více mluví a čím dál méně naslouchají druhým,“ tato slova zazněla během pořadu z úst místního římskokatolického faráře.

On i jeho spoluorganizátorka z hovoranské Českobratrské církve evangelické, která se už podruhé připojila ke společné organizaci Živého Betlému, byli ale přesto potěšeni, že Vánoce a jejich poselství mají lidem s otevřeným srdcem stále co říct i v dnešní materiální době.