Vlastní výtvarné práce a umění porovnali v pátek žáci základní umělecké školy ve Veselí nad Moravou se stejně starými mládežníky ze Slovenska, Polska a Maďarska.

„Takovou konfrontaci vítáme. Je to pro nás velké plus,“ řekla zástupkyně ředitele umělecké školy Helena Novotná.

Akce nesoucí název Kultura bez tlumočníka vznikla v roce 2001 na Slovensku. O rok později už setkání umělců hostili Veselané, letos se tedy na jihu Moravy objevili podruhé. Vlastní um předvedla asi osmdesátka mladých lidí ve věku od deseti do osmnácti let.

„Při takovém počtu je nejnáročnější zařídit, aby vše klaplo. Organizátoři si akci neužijí tak, jako žáci,“ pousmála se Marie Medřická z tamní radnice, která setkání uspořádala.

Obsáhlý program začal v devět hodin ráno a předvedli se při něm zejména hudebníci. Zazněla kytarová sóla, bigbeat nebo současná populární hudba.

„Žánrově to bylo určitě pestré,“ poznamenala k zahajovacím vystoupením kantorka Novotná.

Následovala výstava výtvarných prací v galerii Ve Dvoře, kam uložili svá díla hostující umělci. Zároveň si také vyzkoušeli práci s koláží či výrobu papírové krabičky, které pak vtiskly vlastní představu o kreativitě.

„Zatím přišli jen Slováci, se kterými se domluvíme v pohodě,“ uvedla krátce po zahájení workshopu Veronika Remešová z umělecké školy.

Dorozumívacím prostředkem byla především kultura. Přesto se vyskytly situace, při nichž se to bez vzájemné domluvy zkrátka neobešlo.

„Komplikované by to bylo třeba s Maďarama. Jenže spousta z nich umí slovensky, takže není problém. Stejně jako s Polákama,“ odmítala jazykovou bariéru Novotná.

Asi největší pozornost přitáhla odpolední vystoupení ochotníků a tanečníků. Domácí soubory si připravily krátké pantomimcké scénky plus tři druhy tanců.

Kulturu bez tlumočníka zakončilo rozdání pamětních listů a dárků, které vedoucím skupin předal starosta města.

Kromě dětí z Veselí nad Moravou prokázali svůj kumšt také mladí umělci ze slovenských Malacek, polského Žninu a maďarských měst Albertirsa a Szarvas.

„Děti jsou hrozně rády, že se mohou prezentovat a poznají práce z dalších zemí,“ kvitovala Novotná vzájemná setkání.