Hodonín připravuje slavnosti Vodního království a ve Strážnici už včera začal jubilejní desátý ročník strážnického folkrockového festivalu Slunce. Bezesporu největší událostí budou Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou, které mají v regionu už více než padesátiletou tradici.

Pořadů se tentokrát opět ujali zkušení autoři z programové rady. Podle její ředitelky Maryny Pavlincové se i letos Horňácké slavnosti ponesou ve stejném duchu, jak jsou jeho návštěvníci po léta zvyklí.

Mohou se tak těšit na ověřené kvalitní programy jako Mojí súsedé a aj přespolní, Dyž sem chodil do školy či Zpívání pod hradbama. Slavnosti začaly už v pátek pořadem Ore šohaj, který byl věnovaný nedožitým stým narozeninám Josefa Zemana. Zahrajte ně, Majstre, je zase pořad, který začne v sobotu ve 20.30 a je věnovaný 70. narozeninám horňácké legendy Martina Hrbáče.

Na Horňáckých slavnostech se představí všechny obce Horňácka. Každá z nich přitom dostala zadání, aby zpracovala určitou část roku. „Všichni si nachystali něco z výročních obyčejů, takže například Javorník předvede něco ze žní, Kuželov zase vynese smrtku. V pořadu se tedy objeví Vánoce, Velikonoce nebo hody,“ pozvala Magdalena Maňáková z programové rady. Slavnosti jako vždy doplní jarmark a nedělní mše svatá.

Ve Strážnici, kam se na festival Slunce sjíždějí pravidelně tisíce návštěvníků, se kromě českých legend, jako jsou Žalman a spol., Kamelot či Vlasta Redl, letos představí také bývalý zpěvák skupiny Genesis Ray Wilson. Hlavní sobotní program začíná v půl páté, kdy se představí Pavel Helan, Bronz, Pozdní sběr, Vladimír Mišík a ETC, Vlasta Redl, Progres a Čankišou. Ray Wilson vystoupí v 21.30.

Na známé herce, jako jsou Jan Čenský, Martin Zounar či Yvetta Blanarovičová, se mohou těšit ti, co přijdou v sobotu ve 14.00 do přístaviště U Jezu v Hodoníně. Druhý ročník oslav Vodního království nabídne rytířský turnaj, závod dračích lodí, projížďky lodí, hry pro děti i koncerty Petra Bendeho a bubenickou show skupiny Jumping Drums.

Program zahájí královna Blanka I., kterou navštíví i delegace panství z partnerského slovenského města Holíč. „Budou v ní historické postavy jako Marie Terezie, František Lotrinský či Marie Antoinneta,“ upřesnila Hana Galková za holíčské organizátory.