Pijeme víno bílé aj červené a vesele si u toho zpíváme, znělo na několika místech regionu. Milovníci vína a vinných slavností se o víkendu na Hodonínsku určitě nenudili. Hodonín patřil svátku vína, v Blatnici pod svatým Antonínkem, Lužicích a v Prušánkách se konalo vinobraní.

Tradiční svátky měly i díky očekávanému babímu létu vysokou návštěvnost. Rok od roku více lidí chodí na slavnosti v Hodoníně, jejichž program osvěžil příjezd kolony třiceti historických vozidel, které byly součástí Trofeo Nike Moravia.

„Hlavním účelem je propagace turisticky zajímavých regionů,“ řekl moderátor jízdy Petr Vykoukal. Tradiční atmosféru mělo vinobraní v Prušánskách, které se odehrálo uprostřed osady vinných sklepů Nechory.

Hlavním bodem bylo zarážání hory s folklorním pásmem. „Připomínáme jím celý rok vinaře od kopání a stříkání hroznů až po vinobraní a pití vína,“ charakterizovala pásmo místostarostka tamního slováckého krúžku Ludmila Košůtová. V Lužicích prošel průvod obcí a pak se vinaři odebrali do nového přírodního areálu v Lidovém domě. Všechny samozřejmě zajímalo, jaké bude letošní víno.

„Zatím se ten ročník jeví jako velmi dobrý s dobrou úrodou. Jak to dopadne, záleží hlavně na počasí, na umu vinařů a dalších vlivech, jako jsou zloději a špačci,“ řekl vinař z Lužic Martin Půček.

Letošní vinobraní v Blatnici pod svatým Antonínkem bylo bohatší o dvě premiéry. Obnovená stará tradice obcházení sklepů z let padesátých až šedesátých a křest dětského tanečního souboru a jeho vystoupení s mládežnickou cimbálovou muzikou.

Vavřínek měl tři kmotry, kteří dětem ze základní a mateřské školy vinšovali do budoucnosti. Starosta obce, a zároveň jeden z kmotrů, Josef Vavřík dětem předal darem novou vlajku.

„Přeji dětem stále spoustu elánu a nadšení, které je neomrzí,“ vyznal se starosta. Podle místní nadšené folkloristky Zdislavy Kuřinové je název dětského souboru symbolický podle zdejší odrůdy vína.

„Vavřínek proto, že se nám líbí, a název vznikl od Svatovavřineckého vína,“ říká Kuřinová. Každý měl možnost poprvé navštívit sedmnáct blatnických búd a ochutnat víno z tamních kopcovitých svahů. Během několika hodin zmizela i zabijačka z šesti vepříků.

Každoročně u vinobraní nechybí cimbálová muzika Výhonek z Opavy. „Jezdíme sem každý rok až z Opavy, ale jsme tady hrozně rádi, protože jsou tu dobří lidé. Cítíme se tu jako doma,“ směje se zpěvák z cimbálové muziky Výhonek Miroslav Masařík.

V areálu Pod búdama zazněly také místní mužský a ženský pěvecký sbor, divadelní kroužek se scénkou Vinobraní a k tanci a poslechu zahrála dechová hudba z Blatnice pod svatým Antonínkem.