„Na festival chodím každý rok, protože to stojí za to. Obdivuji mladé lidi, kteří tady vystupují a nebojí se projevit. Vůdštok už má v Nenkovicích svoji tradici a je to takové zpestření prázdnin. Chodím se podívat na páteční písničkáře i sobotní kapely,“ uvedla Marie Vašíčková.

Festival Vůdštok vznikl na základě impulsu místních kapel, které neměly kde hrát, a tak si uspořádaly festival. „Postupně se začaly přidávat i okolní kapely a při třetím ročníku jsme se rozhodli pozvat i nějakou známější skupinu, například zde hrála pražská skupina Tři Čutory,“ řekl jeden z hlavních organizátorů Lukáš Robek.

Podle něj se na uskutečnění Vůdštoku podílí téměř celá vesnice.„Dá se říct, že se jedná o rodinný festival, protože na organizaci a spolupráci se podílí místní fotbalisté, dobrovolní hasiči, kapely i lidé, kterým tato akce přirostla k srdci,“ vysvětlil.

Program festivalu je rozdělený na dva dny. V pátek vystupují písničkáři, jejichž program je vždy, podle Robka, volnější. „Ten, kdo má chuť si zahrát a vystoupit před lidmi, může přijít na pódium a předvést se,“ nastínil.

Na festival letos poprvé zavítala i Majka Střítecká. „Vystupuje tady moje přítelkyně, která hraje na kytaru, tak jsme se s kamarády rozhodli, že ji přijedeme podpořit,“ prozradila.

V sobotu už je však nastolený rozpis, protože hrají místní a regionální kapely. Proto se organizátoři snaží, aby nevznikaly prostoje mezi jednotlivými vystoupeními. „Letos přijely zahrát kapely Uraggan Andrew & Reggae Orthodox, Helemese, Honzíkova cesta, Skamafutra, Hary a hadi, Glejt a ST-band,“ informoval Robek.

Festival Vůdštok si díky své pohodové atmosféře získal místní i lidi z okolí. „Na vesnici panuje přátelská atmosféra, takže pokud je potřeba s něčím pomoct, jsou lidé z Nenkovic velmi ochotní a vstřícní,“ popsal organizátor.

Vůdštok navštíví každoročně v průměru tři stovky lidí. „Není to žádný velký festival, je to spíš takové zpestření prázdnin pro Nenkovice. Chtěl bych touto cestou poděkovat obci a především panu starostovi Petru Zálešákovi za to, že nám dal perfektní podmínky a také že podporuje kulturu a zábavu mladých lidí,“ uzavřel Robek.