Amfiteátr letního kina v Kyjově se naplnil lidmi při tradičním Žalmanově folkovém Kyjově. Příjemný hudební večer okořenili účinkující i pikantními vtipy. Když pomineme nultý ročník, přijeli folkaři do Kyjova pojedenácté.

„Vítám tě u mě v Kyjově,“ pozdravil se Žalman s Jurou Pavlicou, který přijel s Hradišťanem až za tmy. Festival působí domáckým dojmem. Účinkující se znají a jsou dobří přátelé.

„Žalmanův Kyjov je srdeční záležitost. Není to přehlídka, kdy se naberou jména a udělá se koncert. Je to příležitost, abychom se setkali s kamarády, které jsme dlouho neviděli,“ říká manažer František Linhárek. Na pódiu se tak vystřídali Poutníci, Pepa Štros, Žalman & spol., Hradišťan a další.

Vzduchem letěla i zátka od šampusu při křtu zajímavého alba Hlína barvy a slova. Jeden ze sponzorů festivalu Karel Plotěný přinesl tlustou složku básní Petru Novotnému, který hraje se Žalmanem. Ten z nich vybral osmnáct textů, které střihl na míru různým interpretům. V aranžmá hudby zabrousil Novotný i do jiných než folkových žánrů.

„Náklady na vydání desky zatáhli sponzoři, takže jsme měli při její přípravě volné ruce. Nemuseli jsme brát ohled na to, jestli se písničky hodí do rádia, nebo ne,“ říká Petr Novotný. V době, kdy se muzika většinou vypaluje, by podle něho mohl být tento způsob vydávání desek trendem.

Žalman sám zahrál starší i nové písničky. „Starší písničky zařazuju poslední dobou do repertoáru rád. Lidi je mají rádi a některé z nich jakoby zlidověly,“ říká Žalman o svých známých písních. Folková hudba se podle něho vyvíjí a do určité míry nahrazuje lidovou muziku.