Ta si klade za cíl stmelit obyvatele tohoto svébytného regionu a prezentovat své zvláštnosti hostům. Zatímco první ročník nové tradice se odehrával především ve znamení vína, tentokrát bude hlavním tématem vojenství.

Ani tentokrát nemůže chybět speciální příloha zpravodaje, která je ve Ždánicích při větších událostech či jubileích už zvykem. Než půjdou lidé slavit, mohou být plní informací o tom, jak se vojenská služba či přímo boje projevily na ždánickém panství. V příloze má své místo také každý z bodů letošního programu.

„Ždánicko je samostatná národopisná oblast, má specifika. Patří do Hanácka, přitom je silně ovlivněna Kyjovskem,“ řekl před dvěma lety duchovní otec myšlenky Viktor Kuřímský. Ten si v roce 2007 splnil sen. První samostatný festival patřící celému Ždánicku se vydařil.

Také letos je hlavním pořadatelem ždánický mužský sbor, kterému vydatně s přípravami pomáhá městský úřad. Bohatá nabídka akcí začne už v pátek 8.5. v 19.00 výstavou žáků Zlínské soukromé školy ve vile. Hodinu poté se v zámeckém parku představí sbory a soubory regionu. Hlavní program ale vypukne v sobotu.