František Kotásek zemřel ve věku pětaosmdesáti let. „Jeho písničky byly známé ve všech dechovkách. Složil stovku skladeb. Dlouhé roky u nás ve sboru pro občanské záležitosti doprovázel na klávesy na svatbách, pohřbech i vítáních do života,“ vzpomněl starosta.

Kotásek hrál také na varhany v místním kostele svatého Cyrila a Metoděje, který rozezněl na mších a obřadech. V mladí dokonce založil bigbítovou kapelu ratíškovického závodního klubu ZKRAT. „Pak zasvětil život dechové hudbě, byl kapelníkem ratíškovické dechovky,“ připomněl Uhlík.

Obec ve spolupráci s místní Osvětovou besedou chce této osobnosti věnovat po skončení nouzového stavu vzpomínkový večer. „Odchodem pana Kotáska z tohoto pozemského světa ztrácí dechová hudba a hlavně ratíškovská muzika a kultura člověka, kterému byl dán dar od Boha. Hrál na hudební nástroje, dirigoval a hlavně si hrál s notami, výsledkem byly skladby, které mají v repertoárech snad všechny české i moravské muziky,“ sdělila ředitelka ratíškovické Osvětové besedy Jana Koplíková.

Připomněla, že lásku ke svému kraji, dědině, vínu mohou lidé slyšet například v orchestrálních skladbách, polkách a valčících, jako jsou Ze Slavína, Ratiškovská, Naše krásná Moravo, Ratiškovské zvony. „Silné domácí zázemí, pohoda a prostor daly vzniknout i písničkám o lásce: Když sem šel k své milé, Kdybych byla vtáčkem, Okolo měsíca, Naše láska nekončí, Vůně růží, ale i písničkám s názvem Mařenka, Dášenka, ale i orchestrální skladbě s názvem Janička,“ přiblížila ředitelka.

František Kotásek se narodil v roce 1934 a k hudbě se dostal v letech 1946 až 1948 při studiu na církevním gymnáziu na Velehradě. Tam se učil hrát na housle, klávesové nástroje a křídlovku. Už po maturitě začal hrávat v legendární Šupálkově kapele na baskřídlovku. Na vojně v Šumperku pak začal hrát v plukovní hudbě a zároveň se zdokonaloval ve hře na klavír. Po návratu z vojny se kromě ZKRATu pokračoval také v kariéře v dechové hudbě a posléze se stal kapelníkem ZK ROH Ratíškovice. Pod jeho vedením se stala známou a vystupovala po celé republice.