Škola se musela vyrovnávat s minimálním rozpočtem a jednu dobu se vyučovalo dokonce v budově bývalého Casina. Založena byla jako pobočka stejné školy ve Veselí nad Moravou, původní název zněl Lidová škola umění. Nejdéle je jméno školy spjato v pořadí s druhým ředitelem, vynikajícím klarinetistou a hudebníkem, Jaroslavem Čajkou.

Ve své funkci byl celých třicet čtyři let. „Za jeho vedení se škola stala neodmyslitelným článkem uměleckého dění Strážnicka,“ vysvětluje současný ředitel Petr Jandásek. Významným se pro školu stal rok 1985. Výuka se přestěhovala do nově zrekonstruované budovy bývalého internátu. „Tím škola získala slušné třídy k výuce všech oborů i velmi pěkné a kulturní prostředí,“ uvádí ředitel. Další změna nastala pět let poté. Z Lidové se stala Základní umělecká škola. V současnosti nabízí dva umělecké obory – hudební a taneční.

Každoročně jimi projde zhruba tři sta nadaných studentů. „Když se ohlédnu zpět, jsou mezi nimi absolventi, kteří se i nadále zabývají hudbou nebo tancem, ať už jako učitelé, profesionální hudebníci nebo se jim věnují jako svému koníčku,“ potěšeně říká Jandásek.

Vedení Školy si dalo za cíl rozvíjet kromě standardní výuky sólových nástrojů i souborové aktivity. „Mimo tradiční cimbálovku zde znovu obnovili také dechovku a nově vznikl soubor zobcových fléten a malý folkový soubor,“ vyzdvihuje nadané studenty. Každoročně se žáci účastní různých soutěží a přehlídek.

Mezi stálá vystoupení patří výchovné koncerty, besídky a v posledních dvou letech je škola zapojena do série charitativních koncertů pro Vážku ve prospěch České Alzheimerovské společnosti.