Typické pupínky na obličeji, šíji, zádech nebo ramenou jsou černou můrou dospívající mládeže, ale i dospělých. Na vzhledu záleží a než se skrývat nebo si přivodit závažné psychické problémy, je lepší se s nimi vypořádat. Jemně a s citem.

Pupínky, jako naschvál na nejviditelnější části obličeje - na ramenou i na zádech, mohou způsobit psychickou nepohodu až trauma. S pocitem rychle se jich zbavit je mačkáme a můžeme si přivodit jizvy, které zůstanou na celý život. Poohlédněte se, zda nenajdete lék v přírodě. Akné je možné léčit bylinami, které mají protizánětlivé účinky, antimikrobiální a protizánětlivé účinky a tišící účinky.

Kopřiva

Mráz kopřivu nespálí, říká přísloví, a je to pravda. Patří mezi první plevel, který se objevuje u plotu nebo na louce, kde je kyselá půda. Sběr není příjemný, spálit si můžete ruce a odhalené nohy. Než se vydáte pro první zelený pozdrav, nezapomeňte na rukavice a zahradnické nůžky. Nejlépe je sklízet lístečky v horní části rostliny a ještě před tím, než začne tato žahavka kvést. V té době má nejsilnější účinky.

Co umí: Kopřivu lze využít celou, listy, stonek i květy. Bohatá je na vitaminy a minerály, počítá se k antioxidantům. Ve velké škále živin se najdou vitaminy A, C, K a vitamin B. Najdou se v ní minerály železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík a sodík.

Zelený límec
6 rad zahradníka, jak vypěstovat zdravá a lahodná rajčata

Jak pomáhá proti akné: zalijte lístečky kopřivy a nechte louhovat. Voda nesmí být moc horká. Nálev si můžete připravit na den a popíjet ho průběžně. Někomu nemusí samotné kopřivy vonět, proto si přidejte trochu medu a pár kapek citronů. Z mladých kopřiv si můžete také připravit špenát nebo ho přidat do rolády, polévku i bramboráky.

Jak účinkuje: O kopřivě se tvrdí, že má vynikající detoxikační účinky a to pro zmizení akné potřebujeme. Čistí krev a obsahuje železo, které se navazuje na krev a okysličuje organismus. Jako byste dali pleti nadýchat čerstvý vzduch.

Zajímavost: Během druhé světové války se kopřivami obkládaly rány, aby chlorofyl v listech urychlil jejich hojení. Čerstvým listem nebo kopřivovou tinkturou lze zastavit krvácení z ran i z nosu. Tinktura se používá na hojení popálenin a opařenin.

Měsíček lékařský

Nechybí snad na žádném záhonu. Není náročný na pěstování, potřebuje jen minimální péči a přesto přinese spoustu radosti s velkými oranžovo-žlutými květy. Dříve prý lidé podle měsíčku předpovídali počasí. Pokud byly jeho květy v sedm ráno hodin zavřené, bylo jasné, že ten den bude pršet. Měsíček si hravě vypěstujete sami. Stačí mu slunné teplé stanoviště. Sbírejte plně rozkvetlé květy, nejlépe za pravého poledne, kdy mají největší sílu. Tmavší květy mají více účinných látek. Čerstvými okvětními lístky krásně ozdobíte saláty, pomazánky nebo rýži.

Jak pomáhá proti akné: pročišťuje organismus a podporuje krevní oběh. Hojí jizvy, popáleniny, omrzliny a drobná poranění. Příznivě působí na zažívací trakt, na vředy, na záněty tlustého střeva. Pro antibiotické účinky léčí kožní plísně a hemeroidy. Při pravidelném pití pročišťuje krev, zabraňuje zanícení povrchových ran, urychluje léčení jizev, které mohou zůstat po akné.

Pampeliškový kořen

Pampeliška, smetanka lékařská, je také jedním z prvních jarních pozdravů přírody. I když je považovaná za plevel, má spoustu užitečných vlastností. Využít se dá celá rostlina, od kořene po květ, je jedlá. Známá je z tradičního léčitelství.

Využití: Z čerstvého nebo sušeného kořene se dělají čaje, tinktury, tablety a obklady.

Jak využít pampelišku: Kořen se může nasušit a orestovat a může být jako bezkofeinová náhrada za kávu. Z čerstvého nebo sušeného kořene se dělají tinktury, tablety, čaje výtažky a obklady. Dnešní bylinkáři využívají účinky pampeliškového květu k léčení akné, ekzémů, ale také například při žaludečních obtížích. Kořen pampelišky je považován za bezpečný a dobře tolerovaný, ale je nezbytné konzumovat ho jen v doporučeném množství. Není vhodný pro těhotné ženy, a při užívání léků je potřeba konzultace s lékařem.

Voda na zahradě
Proveďte vodu na svou zahradou. Přinese vám užitek, dětem velkou zábavu

Tip: Sušený pomletý kořen pampelišky smíchaný s trochou vody se v lidovém léčitelství používá jako obklad na akné, ekzémy, vyrážky, lupénku a vředy. Podle vědců má kořen pampelišky protizánětlivé účinky a zabraňuje svědění. Umí dokonce chránit kůži před UVB slunečními paprsky. Pozor, někdy mohou citliví jedince i děti na pampelišku reagovat podrážděním pokožky.

Recept: Smíchejte stejné množství pampeliškového kořene, lopuchu, kopřiv, řebříčku, svízele a echinacey a připravte nálev. Pijte jednou až dvakrát denně jeden šálek.

Růžová voda

Okvětní lístky popínavých růží můžete využít ke zklidnění podrážděné pokožky s akné. Růžovou vodu či esenciální olej můžete zakoupit v drogeriích. Pokud už vaší zahrádku zdobí růže popínavá, využijte její lístečky. Na olej asi nedosáhnete bez destilačního přístroje, ale může stačit, když naplníte nádobu s čistou vodou a nasypete do ní hrstičku růžových okvětních lístečků.

I na balkoně se můžete cítit jako v zahradě.
Nechte rostliny růst vzhůru, váš balkon promění na zelený ráj

Recept: Vodu s lístečky můžete použít k napařování obličeje nad mísou horké vody po dobu 5 až 6 minut. Pleť osušte a pak ještě omyjte růžovou vodou, vodou z bezového květu nebo měsíčkovým čajem. Po drastických zásazích při mačkání „uhříků“ mohou zůstat jizvy. Nikdy je nemačkejte, ani neseškrabujte. Pokud přikládáte bylinkové obklady nebo přípravky z éterických olejů, dbejte na čistotu rukou a sterilitu tamponů. Vodu s okvětními lístky můžete klidně popíjet namísto sladkých limonád, je velice osvěžující.

Tip: Bylina k léčení kůže: pampeliškový kořen, lopuch, kopřivy, řebříček a echinacea zmírňují akné tím, že zabraňují růstu bakterií.