VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anorexii se lékařka věnuje 30 let. Někteří lidé berou nemoc jako kamarádku, říká

Brno /ROZHOVOR/ – Nezájem rodičů, šikana ve škole nebo zneužívání. Takové jsou nejčastější problémy, které mladé dívky i chlapce vedou k problémům s příjmem potravy. Podle Miroslavy Navrátilové z Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích, která se poruchami výživy zabývá téměř třicet let, těchto pacientů přibývá. „U anorektiků i bulimiků je odmítání jídla jen vrchol ledovce. Berou ho jako ventil, jak si poradit s něčím, co je potkalo. Nemoc se je přitom snaží zabít,” říká.

3.9.2017
SDÍLEJ:

Lékařka Miroslava Navrátilová.Foto: FN Brno

Setkáváte se týdně až s deseti mladými lidmi, kteří mají problém s poruchou příjmu potravy. Proč se nejčastěji dostanou do potíží?

Tito lidé z drtivé většiny neodmítají jídlo kvůli tomu, že by chtěli být hubení, nebo kvůli modelingu. Jde o zakotvené nízké sebevědomí. Touha po štíhlé postavě je jen důsledek něčeho, co nosí v sobě. V drtivé většině případů je na vině problém v dětství či dospívání, s nímž si jinak neví rady.

O jaké problémy jde nejčastěji?

Bohužel nejsou řídké případy, kdy se mladý člověk potýká se zneužitím někým blízkým. Setkala jsem se třeba s dívkou, která se chtěla dostat do jednoho řádu a stala se jeptiškou. Při první zpovědi ji farář znásilnil. Děvče se nikomu z řádu nemohlo svěřit, takže jako důsledek toho všeho začalo jídlo zvracet. Z řádu ji vyhodili, protože pro ně byla nečistá. Častá je také frustrace z dětských domovů nebo šikana ve školách, kde děti dokážou hodně ublížit. Častá příčina je i nevšímavost rodičů či naopak jejich přílišná starostlivost a tlačení do toho, co dítě nechce.

Miroslava Navrátilová
∙ Narodila se v Kroměříži. Základní školu navštěvovala v Brně.
∙ Vystudovala Lékařskou fakultu v Hradci Králové.
∙ Od promoce pracuje na Psychiatrické klinice ve Fakultní nemocnici Brno.
∙ Nejdřív se věnovala všeobecnému vnitřnímu lékařství, po atestaci ji zaujala práce s lidmi s poruchou příjmu potravy.
∙ Těmi se zabývá už třicet let.

Takže jsou často na vině i rodiče?

Ano. Dříve rodiny spolu stolovaly a trávily čas. Teď jí každý sám a rodiče s dětmi vůbec nejsou. Dřív byla rodina o sdílení. Místo toho se nyní rodiče na děti upínají spíše pro jejich výkony ve škole či sportu a nutí je k tomu být ve všem nejlepší. V takovém rodinném zázemí dítě reaguje tak, že přestane jíst, aby k sobě přitáhlo pozornost.

Jak mohou rodiče zabránit vzniku takového problému?

Místo výkonů je potřeba v dítěti vzbuzovat lásku, udělat si čas na společné stolování, povídat si a věnovat mu čas. V období dospívání také není místo na žádné diety. U dětí tehdy končí vývoj velmi důležitých orgánů a je důležité správně jíst. Je například nezodpovědné, když matka nutí dospívající dceru, aby s ní držela dietu.

Proč poruchou příjmu potravy častěji trpí dívky?

Společnost na ně vyvíjí obrovský tlak. Pětasedmdesát procent žen se cítí v depresi po tříminutovém listování v módním časopise. Hubené modelky vidí všude, čtou návody, jak zhubnout. Topmodelky váží o třiadvacet kilo méně než průměrná žena. Přitom dřívější symbol krásy, Marylin Monroe, se oblékala do čísla dvaačtyřicet, což odpovídá současné velikosti 46. V dnešní době by ji pokládali za obézní. Jen u minima žen však problém vznikne kvůli tomu, že by se chtěly stát modelkami. Zbytek je o tom, že má člověk nějaké trápení. Muži pak z této skupiny tvoří zhruba čtyři procenta.

Proč tak malé procento?

Tlak na muže není tak velký, kluci hubnutí moc neřeší. I takové případy se ale objevují, i zde je vždy skutečná příčina hlouběji. Měla jsem anorektického chlapce, který byl svědkem toho, jak otec ubližoval matce. Byl malý a nemohl jí pomoci. Z toho si odnesl trauma a malé sebevědomí. Nemoc mu pak říkala, že si nezaslouží jíst. Častý problém jsou také příliš ochranářské matky, které „žijí“ jen přes syny.

Jaký je rozdíl mezi anorexií a bulimií? Je některá z nemocí nebezpečnější?

Základní rys obou je obava z tloušťky. Že dívka trpí anorexií, poznáte na první pohled. Nejí a šťourá se v jídle, má suchou pokožku, studené končetiny a je velmi pohublá. Když má ale děvče mentální bulimii, vůbec to neznamená, že musí být štíhlá. Někdy jí, někdy ne, po jídle následuje zvracení. Na první pohled ale vypadá normálně a může být dokonce při těle. Přesto všechny potřebné látky a živiny z jídla vyzvrací, aniž by si toho někdo všiml. O to je to zákeřnější. Mentální anorexie i bulimie patří mezi smrtelné diagnózy, na kterou umírají i šestnáctiletá děvčata. Nejčastěji na srdeční zástavu, zástavu dechu nebo na totální vyčerpání organismu. Obě skupiny se ale liší chováním.

Konkrétně?

Anorexie u dívek postupně ovládne základní pudy, zejména pud sebezáchovy. Projevuje se to tím, že dívka přestane úplně jíst, často se sebepoškozuje, trhá si vlasy nebo se řeže. Potlačený je i mateřský pud. Setkala jsem se s tím, že pacientka přišla do jiného stavu. Nedokázala přestat odmítat jídlo, takže o dítě přišla. Tyto dívky se také postupně začnou vyhýbat dotekům a sexu, ze sblížení mají strach. U bulimiček jde o opak. Jsou sexuálně velmi aktivní, někdy si dokonce záměrně poškozují tělo placeným sexem. Tak se trestají.

Jak mohou anorektičky v normálním životě tak dlouho fungovat?

Lidské tělo si daleko lépe zvyká na postupné hladovění než třeba na přejídání. Anorektičky později používají své bílkoviny jako zdroj energie, což je jako stavět dům ze zlatých cihel. Spotřebovávají to nejcennější. Když váží do třiatřiceti kilogramů, jsou spokojené. Jejich chod je pak jako zimní spánek u medvědů. Ti ale jen spí, zatímco dívka s anorexií je velmi aktivní, chodí cvičit, pracuje. Vystavuje tělo maximálnímu výkonu a je jí dobře, dokud z ničeho nic nezkolabuje.

Je v tomto směru důležitá jejich váha?

Pro nemocné je samozřejmě váha vším, z hlediska mé práce na ní ale příliš nezáleží. Nejde podle ní totiž určit, jak špatně na tom člověk s poruchou je. Já to přirovnávám k měření teploty. Pacient s rakovinou ji mít nemusí, zatímco jinak zdravý člověk ano. Nemůžu z toho ale usuzovat, kdo z nich je nemocnější.

Může se vůbec takový člověk vyléčit?

Byla bych u poruch příjmu potravy opatrná s konstatováním vyléčená. Vyléčená je angína, ne anorexie nebo bulimie. Mám padesátiletou pacientku, která má formu mentální anorexie už od dvaceti let. Poruchy příjmu potravy jsou rakovina duše, která vyčerpá tělo. Někteří nemocní pak umírají, protože tělo vyčerpali tak, že nezvládne základní životní funkce. Velmi nebezpečná je i neodborná lékařská péče při léčbě. Dívkám totiž hrozí jev, jemuž se říká refeeding syndrom. Tento popsali lékaři u vězňů z koncentračních táborů, kteří byli po osvobození rychle nakrmení v dobré víře vysokosacharidovou stravou. Protože ale vězni měsíce nejedli, měli v krvi velmi málo fosforu, hořčíku a draslíku a dalších důležitých látek. Náhlé předávkování cukrem jim tuto hladinu ještě snížilo a vedlo ke smrti. I lidé s touto poruchou při špatném zásahu mohou přestat dýchat nebo se jim zastavit srdce a zemřít.

Jak jim pomáháte?

Nejprve se musí spravit jejich vnitřní prostředí a metabolismus. Teprve postupně se spraví i jejich psychika. Vážné případy jdou nejprve na jednotku intenzivní péče a zhruba dva týdny bývají na výživě. Velmi důležité je odhalit hlavně příčinu problému, protože jde o nemoc duše. Je důležité s nimi hovořit a zjistit, čím si prošli v dětství. Pokud se chtějí uzdravit, dělají to nejdřív hlavně kvůli blízkým. Nejde hned očekávat, že by si uvědomili závažnost onemocnění, aby se uzdravili a dělali to kvůli sobě. Říkám jim třeba, ať mi napíší deset věcí, které je ten den potěšily.

Jsou lidé, kteří mají tendenci spadnout do anorexie či bulimie, něčím typičtí?

Podle mých zkušeností jsou děvčata i chlapci s tímto problémem nadprůměrně inteligentní, perfekcionisté. Touží po dobrém prospěchu a chtějí být úspěšní.

Diagnostikovaných případů přibývá. Čím to podle vás je?

Myslím, že je to díky lepší informovanosti. Víc se o tom mluví. Lidé ke mně také často vedou třeba i kamarády nebo kolegy. Při podezření je potřeba se vždy obrátit na lékaře, ne každá hubená dívka ale musí být anorektička. Nejdřív je nutné vyloučit tělesné onemocnění. Anorektičky se třeba zjevem podobají pacientům s rakovinou.

Co dělat, pokud se u dítěte zjistí forma poruchy příjmu potravy?

Anorektiky nemoc tak okleští, že vnímají jen negativní emoce. Nemoc nechce, aby byl člověk šťastný, chce ho jen pro sebe. Je proto dobré učit nemocné prožívání pozitivních emocí. Spojit jídlo s něčím hezkým, najíst se v zoo, nebo jít po obědě na procházku. Dbát na péči a lásku, společně snídat, obědvat i večeřet. V žádném případě však nechválit jen za to, že nemocný jí. Nechválíme toho, kdo dýchá a není třeba chválit toho, kdo jí.

S anorektiky a bulimiky pracujete téměř třicet let. Naplňuje vás stále vaše práce?

Práce je to velmi emotivní. Vždy mám ale radost, když se podaří nemocnému pomoci. Vždycky mě to tak nabije, že mám zase energii i na další, zpočátku beznadějné případy. Je to jako dát někomu naději na život. Lidé ale o vyléčení často nemají zájem, nemoc berou jako kamarádku. Ta je přitom chce zabít.

Musí to být velmi náročné.

Samozřejmě to vyžaduje množství energie. Velmi často je proti mně sám pacient, často se přidají i rodiče. V takové situaci se na ně obracím a říkám jim: Když u vás zazvoní někdo, kdo chce zabít vaše dítě, také řeknete pojďte dál? Pak už to většinou pochopí. Je to hodně vysilující, ale když se to podaří, lidé jsou velmi vděční. Dostávám maily nebo fotky dětí dívek, které trpěly anorexií. Je to taková krásná zpětná vazba, která rozhodně potěší. Pak si řeknete, že má smysl zachránit mladý lidský život.

Autor: Růžena Machálková

3.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 25 000 Kč Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů montér/ka bazenů, instalatér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: U Pošt 290, 696 02 Ratíškovice. Pracovní náplň: jakožto výrobce polypropylenových bazénů hledáme do naši provozovny nového pracovníka. Jedná se o svařování a výrobu polypropylenových bazénů, montáž technologie, propojování okruhů, uvádění do provozu. Výroba probíhá v prostorách naši firmy i na stavbách u zákazníka (zahraniční několikadenní montáže AT, DE). Ostatní práce: montáže bazénového zastřešení, servis., Požadavky: znalost z oboru vodo topo, manuální zručnost, technické myšlení, schopnost samostatně pracovat a rozhodovat, zkušenost z oboru bazénové výroby či elektrikář dle vyhlášky č. 50 vítána, znalost německého jazyka vítána. Vhodné pro uchazeče z okresu Hodonín. Kontakt na mail: blahova@macekasyn.cz. Pracoviště: Macek a syn s.r.o., U Pošty, č.p. 290, 696 02 Ratíškovice. Informace: Lucie Blahová, . Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Havlíčkova 952/7, 695 01 Hodonín. Kontakt na tel. 721 190 699, na mail: kamenovska@gastrounited.cz. Pracoviště: Gastro united s.r.o. - taverna, Havlíčkova, č.p. 952, 695 01 Hodonín 1. Informace: Soňa Kamenovská, +420 721 190 699. Administrativa - Administrativa Sekretářka, sekretář 18 000 Kč Sekretáři (všeobecní) Asistent/ka Hodonín - volná pracovní doba. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: sjednávání schůzek pro obchodní zástupce, organizace pracovního dne, administrativa., Požadujeme: příjemné vystupování, uživatelská práce na PC, zodpovědnost a pečlivost, minimálně SŠ vzdělání nebo vyučení s maturitou, pozitivní přístup k práci, komunikační schopnosti., Nabízíme: práci v přátelském kolektivu, minimální měsíční garantovaná mzda 18 000 Kč, denní úvazek 4 – 8 hodin, možnost volné pracovní doby, volné svátky a víkendy, stravenky, sick days,pobyt na Pálavě nebo v Bulharsku, poloha přímo v centru Hodonína se snadnou dostupností z vlakového i autobusového nádraží., V případě zájmu o pozici nám, prosím, zašlete svůj životopis a my Vás budeme kontaktovat., E-mail: personalni@amaxsro.cz. Tel.: 544 529 940. AMAX, s.r.o., Orlí 17, Brno 602 00. www.facebook.com/amaxsro, www.amaxsro.cz, Poskytnutím svých osobních údajů v rozsahu životopisných dat, uvedených v zaslaném CV pro AMAX, s.r.o., IČO 26312549, dává žadatel o zaměstnání souhlas k jejich zpracování a uchování v personální databázi.Tento souhlas platí až do jeho odvolání. Současně tím potvrzuje, že osobní údaje uvedené v zaslaném životopise jsou pravdivé a přesné.. Pracoviště: Amax, s.r.o. - hodonín 1, Národní třída, č.p. 3923, 695 01 Hodonín 1. Informace: Lenka Matulová, +420 544 529 944. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 800 Kč Manipulační dělníci ve výrobě dělník/ce ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Průmyslová 3833/4, 695 01 Hodonín. Jedná se o stříhání lamel na stroji k tomu určeném a řezání hliníkových profilů na kotoučové pile. Předešlá zkušenost vítána. Schopné jedince si sami zaškolíme. Požadavky: manuální zručnost, přesnost, ochota učit se novým věcem, spolehlivost. Po zkušební době bude zaměstnanci navýšen plat o osobní ohodnocení v závislosti na jeho schopnostech a výsledcích. Stravenky. Kontakt na mail: hsvobodova@pellini.net. Pracoviště: Pellinindustrie cz s.r.o., Průmyslová, č.p. 3833, 695 01 Hodonín 1. Informace: Hana Svobodová, +420 518 390 101.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prvňáčci. Ilustrační foto

Naši prvňáčci: představíme školáky ze ZŠ Moravský Písek

Michal Vaněk vyráží z Vacenovic na cestu kolem světa.
5

Při cestě kolem světa dorazil Vaněk do Senegalu. Hranici překročil na přívozu

Samoobslužné pokladny mají šetřit čas. Lidé zaplatí kartou i mimo otevírací dobu

Jižní Morava - Lidé mohou na úřadech využít samoobslužné pokladny. Fungují ve Znojmě a nově také v Boskovicích. Příchozím mají ušetřit čas.

Japonské topoly ve viniční trati? Soud nechceme, shodli se. Pomůže mediátor

Hustopeče – Po sedmi letech je na dohled ukončení sporu o japonské topoly ve viniční trati v Hustopečích na Břeclavsku. Zahrádkáři a vedení radnice se dohodli, že vyjednávání zprostředkuje mediátor. „Nechceme, aby záležitost musel řešit soud,“ potvrdil místostarosta města Bořivoj Švásta.

Ztráta za čtvrt milionu. Při prohýřené noci přišel o luxusní švýcarské hodinky

Brno - Hodinky za téměř čtvrt milionu korun postrádá šestačtyřicetiletý muž z Brněnska. Přišel o ně na konci září poté, co strávil večer a noc v brněnském baru v Dolních Heršpicích.

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Žijeme skoro o tři desítky let delší životy. Je nás o šest set tisíc víc. Ale rozvádíme se šestadvacetkrát častěji než za první republiky.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT