Spojení antropologické a sochařské práce umožňuje spatřit tváře lidí, kteří žili před stovkami a tisíci lety a z nichž se do dnešní doby zachovaly jen kosterní pozůstatky. „Šaman je finální výsledek antropologické rekonstrukce. Chtěli jsme na výstavě představit lidi, kteří tuto práci dělají. A jak taková figura vzniká," řekla Deníku vedoucí archeoparku Zuzana Havlická.

Proto oslovili tvůrce této sochy, antropoložku Evu Vaníčkovou a sochaře Ondřeje Bílka, kteří spolupracují v Laboratoři antropologické rekonstrukce Moravského zemského muzea. Rekonstrukcím podoby se věnují už řadu let a mají za sebou mnoho úspěchů. „Exponáty okolo představujeme jejich práci a proces vzniku. Chtěli jsme navodit dojem ateliéru. Nebráníme se ani tomu, aby si lidé jednotlivé věci osahali. Jsou tady různé lebky, menší sošky zvířat, přímo z laboratoře," jmenovala Havlická.

Zámek Lednice.
Start turistické sezony hradů a zámků na jižní Moravě: podívejte, co je nového

Nechybí ani texty, které popisují, jak podobná díla vznikají. Velkoplošné fotografie pak představují další díla Vaníčkové a Bílka, která už mají stálé místo v jiných expozicích. Tato výstava je poprvé v rámci archeoparku dvojjazyčná. V češtině a angličtině. Vznikla ve spolupráci s Moravským zemským muzeem.

Právě touto výstavou v archeoparku v sobotu zahájili turistickou sezonu. „Od rána se objevují malé skupinky lidí. Počítáme, že správný nátřesk přijde za týden s Velikonocemi," sdělila Havlická.