Zibura neváhal a Farkasův záměr pomáhat v kurdské oblasti kolem města Kobání vyvěsil na sociální síť Facebook. Příběh zatím sdílelo skoro osm tisíc lidí a desítky dalších poslali Farkasovi příspěvek na založený transparentní účet. Zároveň budí pochyby, jestli je záměr reálný.

Třicátník Farkas počítá s tím, že misi nepřežije. „Nebojím se o život. Takové otázky si již nepokládám," sdělil Brněnskému deníku Rovnost Farkas. Zatímco v řadách Islámského státu bojují tisíce Evropanů, pomocníci ze starého kontinentu v řadách Kurdů se počítají na desítky.

Podle Zibury už Farkas působil také v cizineckých legiích ve Francii nebo při zemětřesení na Haiti. „Míra byl mezi prvními Čechy, kteří se na místo vypravili. Strávil tam víc než rok stavěním studní a cest," řekl Zibura.

Když před čtyřmi roky vypukla občanská válka v Sýrii, Farkas prý šetřil peníze, sbíral kontakty a hledal místo, kde může být znovu užitečný. Vybral si Kobání, kde místní Kurdové zuřivě bojují s Islámským státem. „Tito lidé jsou zoufalí. Každý den hrozí, že se jejich domov promění ve válečnou frontu. Farkas tam jde s tím, že se dostane do konfliktů a že ho zřejmě i jako bělocha zajmou," zhodnotil vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. Přesto chce Farkas těmto lidem sehnat dodávky nejakutnější pomoci, třeba stavět školy.

Miroslav Farkas
- tvrdí, že v prosinci odjede pomáhat lidem zasaženým válkou do kurdské oblasti Kobání
- chce tam strávit půl roku
- už v minulosti pomáhal na Haiti a taky prošel cizineckými legiemi ve Francii
- počítá s tím, že misi nepřežije

Tvrdí, že si s Kurdy zatím pouze píše šifrované zprávy a má představu, jak se do oblasti dostane. Po boku Kurdů tam stráví od prosince minimálně půl roku. Trasa cesty a datum příjezdu však prý musí zůstat v tajnosti.

I kvůli tomu si odborníci nejsou jistí, jestli nejde o podvod. „Příběh mi přijde přitažený za vlasy jako z románu. Nezdá se pravděpodobné, že by vše z toho byla pravda. Podobně ke Kurdům odchází hlavně Američané, ale výjimečně a jejich pomoc navíc není příliš znatelná," řekl politolog Josef Kraus.

Farkas se také obklopil skupinou studentů, kteří mu v evropských zemích pomůžou dostat informace ze Sýrie mezi lidi. „Máme grafika, tiskaře, programátora webových stránek, překladatele do francouzštiny, němčiny, angličtiny a také italštiny," uvedl Farkas.

Co Farkas nemá, jsou peníze. A facebookem se s příběhem šíří také číslo účtu, kam je lidé posílají. „Bereme ale jen příspěvky od přátel. Další lidi nevyzýváme, pomoci se ale nebráníme. Plánujeme veřejnou sbírku," nastínil.

Dosud lidé na účet poslali víc než pětadvacet tisíc korun. Právě účet Farkase podle odborníků zavání podvodem. „Lidi jsou vystrašení z pařížských útoků, dost jich přispěje. Nechápu, k čemu na misi účet potřebuje. Má kontaktovat humanitární organizace nebo armádu. Jet tam na vlastní pěst je nereálné. Když peníze na misi nepoužije, ať už úmyslně nebo ne, půjde o podvod," shrnul právník Richard Novák.

Za ten hrozí deset let za mřížemi. Podle psycholožky Zuzany Spurné je však to, že lidé peníze posílají, obrázek společnosti. „Mohou naletět. Ví to. Ale je potřeba předjímat jeho nevinu. Chuť pomoci této oblasti je silnější," uzavřela.