Situaci brněnskému Klokánku navíc kvůli pondělnímu rozhodnutí ministerstva ještě víc znesnadňuje, že v zařízení už nově nebude moct pobývat čtyřicet dětí, ale jen osmadvacet. „Neovlivní to život dětí, které v zařízení už jsou, ale těch, kterým končí tří až šestiměsíční doba pobytu v Klokánku, nebo těm, které by do něho teprve chtěli přijít," informoval mluvčí ministerstva práce Petr Habáň.

Přebývající děti tak postupně odejdou. „Klokánek ale potom nebude plně využívaný. Musíme zavřít čtyři byty. Počet dětí se sníží, příspěvků budeme dostávat méně, ale náklady na provoz zůstanou stejné," komentovala vedoucí brněnského Klokánku Lenka Malhocká. Zařízení tak nejspíš bude muset propustit i několik zaměstnanců.

Ministerstvo práce neprodloužilo zařízením jako je brněnský Klokánek výjimku, podle které tam mohlo dosud pobývat víc dětí, než stanovuje zákon. Ten říká, že v jednom zařízení pro okamžitou pomoc v tísni může být nanejvýš osmadvacet dětí. „Věřila jsem, že výjimku dostaneme. Postupně budeme muset snížit počet dětí na zákonem stanovenou hranici," dodala Malhocká.

Brněnský Klokánek
Zařízení Fondu ohrožených dětí. Poskytuje pomoc dětem, o něž se ze závažných důvodů nemůže postarat nikdo z blízkých příbuzných. Je zde 11 bytů, ve kterých najde útočiště 40–44 dětí. Funguje už osm let.

To bude znamenat přemístit přebývající děti do náhradních rodin nebo ústavů. „Nabídnou jim dostatečné kapacity," uvedl Habáň.

Ty jsou prý na tuto změnu připravené. „Žádné dítě jsme nikdy na ulici nenechali," potvrdila speciální pedagožka a psycholožka z brněnského Dětského diagnostického ústavu Soňa Cpinová.

Jak uvedla šéfka Fondu Marie Vodičková, právě Klokánky jsou ale ve své péči unikátní. „Poskytujeme dětem rodinné zázemí. V ústavech přece vysoký počet dětí taky nevadí. Zruší se,co je rodině nejbližší, a děti se dají tam, co se rodině nepodobá?" ptala se.

S přesunem dětí, které v Klokáncích dlouhodobě pobývají a nemůžou najít rodinu, do ústavů nesouhlasí ani brněnská dětská psycholožka Marie Vignatiová. „Takové přesuny z jednoho zařízení do druhého jsou nápor na psychiku dětí. Čím menší dítě je, tím je to horší. I z hlediska jejich zapojení do kolektivu. V nejhorších případech by mohlo dojít i třeba k vyvolání poruch řeči, úzkostných stavů nebo agrese," připomněla Vignatiová.

Fond proti rozhodnutí v úterý podal rozklad, ministerstvo tak ve věci rozhodne znovu. Norma platí už od loňska. Jak Habáň uvedl, zákon to tak stanovil kvůli maximálnímu pohodlí dětí. „Na prvním místě musí být vždy zájem dětí, ne zřizovatelů nebo snad úředníků," podotkl.

Zařízení měla na změnu celý minulý rok. Fond bude muset podle Vodičkové propustit šedesát lidí a na odstupném vyplatit sedm milionů korun.