Pomocnou ruku jim podají odborníci z Psychiatrické nemocnice a sdružení Práh. „V týmu jsou psychiatři, psycholog, psychiatrické a všeobecné sestry, sociální pracovníci i člověk se zkušeností s duševním onemocněním,“ uvedla ředitelka organizace Práh jižní Morava Blanka Veškrnová.

Brno 19.2.2020 - podnikatel Libor Procházka u Městského soudu v Brně
Spor o pozemky mezi městem a Procházkou řeší soud. Dohodu obě strany odmítly

Zmíněná společnost Práh provozuje od roku 2017 také centrum duševního zdraví ve Štěpánské ulici, které bylo dosud jediným takovým zařízením v Brně. Jeho zřizovatelem je Fakultní nemocnice Brno.

Vybudování centra v Jugoslávské stálo přibližně šest milionů korun. „Naším cílem je u klientů předcházet hospitalizaci, zachytit onemocnění včas, dokud se nestačí rozvinout, nebo pomáhat dlouhodobě hospitalizovaným s návratem zpět k běžnému životu,“ vysvětlil ředitel Psychiatrické nemocnice Brno Pavel Mošťák.

Primark.
Místo Vídně jen kousek od Brna. Do Olympie míří značka Primark

Otevření centra se zúčastnil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který předtím navštívil fakultní nemocnici v Bohunicích, kde se rozrůstá tamní psychiatrická klinika. „Bude zde zázemí pro dospělé i dětské pacienty. Stavba má být hotová v září 2021, byť některé části se otevřou dříve, jedna z nich v dubnu. Pacienti jsou zatím ve staré budově, postupně se přemístí do nového,“ řekl.

Psychiatrická klinika sídlí v pavilonu G bohunického areálu. Po rekonstrukci se rozroste o další dvě nízkopodlažní budovy, které vytvoří uzavřené atrium a park. „Dosud zůstávali pacienti ve čtyřpatrovém bloku bez přímého přístupu ven. Lidé s nejzávažnějšími stavy tak tráví i několik dlouhých týdnů, aniž by se dostali ven na čerstvý vzduch. Vybudování chráněné klidné zahrady je proto klíčové," vysvětlil přednosta kliniky Tomáš Kašpárek.

 Dva cizinci v úterý při krádeži v brněnském obchodě zaútočili na prodavačku a zranili.
Při krádeži v centru Brna cizinci napadli a zranili prodavačku. U sebe měli nože

Účet za přestavbu Centra komplexní psychiatrické péče v Bohunicích se vyšplhá celkem na 678,43 milionů korun. Největší část peněz pochází z evropských fondů, dotace činí téměř 450 milionů. Dalších 180 milionů se zaplatí ze státního rozpočtu. Zbývajících padesát milionů na přestavbu dá sama brněnská fakultní nemocnice.