Brněnští radní přišli s návrhem rozpočtu města na příští rok. Čáru jim přes něj ale udělala současná krize kvůli covidu. Oproti letošnímu roku se musí vypořádat s poklesem příjmů z daní o více než dvě miliardy korun. Přesto chtějí radní stejně jako letos do vybraných projektů investovat necelých pět miliard.

Mezi ně patří dokončení velkého městského okruhu, dostavba kanalizace nebo rozvoj sportovišť v Brně. S pokračováním prací i v příštím roce souhlasí Jan Komárek z Brna. „Když už město s projekty začalo, měly by se dokončit. Určitě jsou další možnosti, kde se dá ušetřit,“ myslí si.

Návrh má být podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové reakcí na současný stav ekonomiky, která je ovlivněná pandemií covidu. „Budoucí vývoj klíčových příjmů města Brna, daňových výnosů, je nejistý. Do návrhu rozpočtu jsme zahrnuli i negativní dopad očekávané změny daňové legislativy ve výši jedné miliardy, a to z důvodu zrušení superhrubé mzdy od 1. ledna 2021,“ uvedla primátorka.

Radní chtějí šetřit hlavně na provozních nákladech. Zároveň navrhují jiné zdroje peněz, které pomohou ztrátu částečně pokrýt. „Úsporami běžných výdajů získáme tři sta milionů a snížením transferů městským částem třiaosmdesát milionů korun. Další možností je prodej majetku, například stavebních pozemků za osm set padesát milionů, a prodej akcií Technologického parku Brno. Jeho cenu odhadujeme na 1,2 miliardy. Magistrát nedávno zadal vypracování posudku ceny Technologického parku, která nám řekne víc,“ řekla Andrea Pazderová, předsedkyně finančního výboru brněnského zastupitelstva.

Radní jsou podle náměstka pro investice Roberta Kerndla připravení pružně reagovat na změny, které by mohl příští rok přinést. „Budeme se každý měsíc scházet a průběžně sledovat vývoj příjmů. Pokud by současný odhad neodpovídal realitě, řešili bychom situaci například dražbou městského majetku,“ komentoval.

Opoziční zastupitel Petr Vokřál kritizuje návrh kvůli nedostatečným úsporám na provozních výdajích. „Představitelé města zatím letos neprosadili výraznější úspory. Není jasné, co příští rok přinese. Proto by bylo lepší se na něj dobře připravit a začít šetřit,“ řekl.

Podobný názor sdílí i ekonom brněnské společnosti Cyrrus Petr Pelc. Radní by se ale podle něj měli zaměřit spíš na úspory v oblasti investic. „Bylo by bezpečnější spíš některé projekty krátkodobě pozastavit a problematické období přečkat,“ uvedl.