Pracovníci Brněnských komunikací v pondělí začali s odstraňováním pěti stánků, které byly předmětem soudních sporů o určení vlastnického práva. Ty město vedlo se společností Pliska Interactive Services Consulting. Zástupci společnosti předali stánky městu před více než týdnem. Učinili tak v souladu s únorovým rozsudkem Krajského soudu v Brně, podle kterého je vlastníkem stánkům město.
„Dnešním dnem jsme začali s odstraňováním pěti stánků v podchodu pod brněnským hlavním nádražím, na které jsme dostali objednávku ze strany města. Materiál, který jejich odstraněním získáme, odvezeme a budeme ho dále třídit a ekologicky recyklovat,“ uvedla mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.
Odstraňování stánků podle ní potrvá čtrnáct dnů. Rekonstrukci podchodu, o níž město už dlouhá léta usiluje, tak budou stát v cestě poslední tři stánky. Obdobné soudní spory totiž město vede také s jejich nájemníky. Kromě jedné fyzické osoby se jedná o společnost Korekt Real. Její zástupci však už základě rozhodnutí v kauze Pliska souhlasili, že stánky vyklidí. Stánky se v podchodu nachází zhruba na stejném místě.
Co možná nejdřívější rekonstrukci podchodu si přejí také ti, co podzemní prostory, které jim umožňují projít pod rušnou nadzemní komunikací, využívají. Podchod propojuje střed města s jeho jižní částí a denně jím projdou desítky tisíc lidí. Například Podle Jitky Ležoňové je stávající podoba podchodu nevábná. Žena proto věří, že rekonstrukce podchodu pomůže.
Proměna podchodu pod hlavním nádražím je stále ve fázi projektové přípravy. První etapa měla začít už loni a město u projektu za více než padesát milionů korun mělo hotovou projektovou dokumentaci, kvůli příliš vysokým nákladům se ji však rozhodlo přepracovat. Nově platí, že se do podchodu nevrátí žádné obchody. Práce by mohly začít za rok. Dotknou se však zatím pouze hlavního tunelu.