Podle Vitíka nyní poštovní společnost zvažuje, jak stavbu využít, aby to pro ni bylo efektivní i ekonomicky výhodné řešení. „Nevím jestli se rozhodneme pro pronájem a jestli nabídneme celou budovu nebo její část. Primárně je potřeba vyřešit pobočku, která tam sídlí,“ sdělil. Ujistil také, že tam chtějí zajistit poštovní služby.

Přede dvěma lety pronajala jinou svou budovu v centru Brna v Poštovské ulici společnosti RC Reinvest. „V případě, že pošta nabídne tuto budovu k pronájmu, budeme vážně uvažovat o přihlášení do výběrového řízení. Dům má totiž vynikající polohu,“ připustil Josef Ondrůšek z RC Reinvest.

Archivní foto pobočky České pošty v Poštovské ulici v Brně z počátku roku 2012.
Stará pošta? Do budovy se vrátil život. Stále však hledají nájemce

Historická budova je stejně jako nádražní areál, jehož je součástí, památkově chráněná. „Znamená to, že vlastník musí konzultovat prakticky všechny úpravy na domě s magistrátem. V tomto případě je ale budova v některých detailech už pozměněná,“ vysvětlil ředitel Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha.

Podle Ondrůška bude v případě vypsání výběrového řízení hrát roli možný přesun nádraží i ekonomická stránka projektu. „Budova je památkově chráněná a účelově postavená pro poštu, takže je možné, že investice do takového domu nebude výhodná,“ vysvětlil muž.

Památkově chráněný je podle Váchy třeba právě kvůli účelovému postavení. „Je to unikátní specificky zachovaná typová stavba a vyžaduje investice,“ upozornil na výjimečnost Nádražní pošty památkář.

Ilustrační foto.
Pošta v Řečkovicích už nestačí. Radnice chce od státu získat novou budovu

Funkcionalistická budova vznikla v letech 1937 až 1938 na místě bývalých hradeb a hradebního příkopu. „Kvůli špatnému podloží byla stavba dosti problematická, ve spolupráci se statikem Boleslavem Bloudkem byl proto navržen dvoupatrový železobetonový suterén zajišťující pevné základy,“ popsala Lucie Valdhansová v brněnském architektonickém manuálu.

Budovu nese ocelová konstrukce, která umožňuje variabilitu příček i přemístění stavby. „S touto variantou počítali v záměru odsunu brněnského nádraží o půl kilometru jihozápadním směrem,“ vysvětlila důvod technického řešení stavby Valhansová.

Petr Vokřál.
Pád vlády? Může ohrozit i plánovaný stadion Komety, tvrdí brněnský primátor