„S problémem jsem se seznamoval přímo na místě. Je hrozné, že se stát nedokáže vypořádat s následky trestné činnosti, aby řešení převzala obec a v návaznosti i kraj, který jí musí pomoci. My však chápeme, že s tím jsou spojená významná rizika,“ uznal hejtman.

Připustil možnost příspěvku kraje na výkup zbývajících pozemků o rozloze asi sedmi hektarů. Jedině tak se podle něj situace definitivně vyřeší. „Bavil jsem se o tom se starostou. Celkovou částku na odkup pozemků odhaduje celkem na sedm milionů korun. Obec k tomu uvítá příspěvek ve výši dvou milionů korun,“ potvrdil Grolich.

Sesuv zeminy z hromady v minulosti ohrožoval majitele blízkých pozemků. „Pamatuji si, když jsem před lety míjel auta naplněná zeminou, která ji den co den vykládala na hromadu. Ta bezmoc mě frustrovala. Pořád mi nejde na rozum, jak mohlo být něco takového možné. Je to zkrátka ostuda, čím dříve zmizí, tím lépe pro celou obec," sdílel své dojmy jeden z obyvatel Vážan, který si nepřál zveřejnění svého jména.

Propad v příjmech

Možnosti Vážan přitom do určité míry komplikoval covid. „Byť obec hospodaří už dlouhé roky s velmi dobrým finančním potenciálem, počítali jsme s propadem v daňových příjmech a podle toho uzpůsobujeme dění na obci. V investiční strategii budeme však postupovat dále, zejména co se týká přípravných fází pro budoucnost,“ popisoval starosta Vážan nad Litavou Václav Matyáš.

Už v minulosti přitom část pozemků Vážany před lety odkoupily. „Řešení je ale až na orgánech kraje. Nemohu tedy už nyní slibovat nějakou konkrétní částku takto od stolu. Řádově jsou ale zmíněné miliony peníze, se kterými dle mého názoru jsme připraveni pomoci,“ doplnil hejtman.

Celá záležitost ale neskončí pouze samotným odkupem. Ani role kraje potom při podpoře obce se nevyčerpá. „Je tam totiž ještě spousta práce při rekultivaci, která umožní využití té obrovské skládky jako nějakého rozumného krajinného prvku. Konzultovali jsme to s vedením obce,“ zdůraznil Grolich.

Grolich zmínil také konkrétní případy, které si vyžadují rychlé řešení. Souvisejí s ohrožením, které skládka představuje pro přírodu. „Na místě je skládkou ohrožený například stávající suchý boulder. S využitím dotací z jihomoravského kraje může podpořit rekultivaci toho prvku. Jsou tedy ale i další věci, o kterých si je možná diskuze. Zatím však je předčasné,“ dodal hejtman.

Hromadná žaloba

Pozemek spolku SVS Delta Racing Team, který na bývalou motokrosovou dráhu vyvážel tuny stavební suti, propadl soudním rozhodnutím státu. Uspěla tak obec a majitelé blízkých ohrožených pozemků, kteří podali na spolek hromadnou žalobu a trestní oznámení pro ohrožení životního prostředí.

Možnosti budoucího využití jsou přitom různé. O pozemky měla podle informací Deníku zájem například společnost, jejíž zástupci si na místě představují nové moderní sportoviště. Takové záměry však zatím nikdo oficiálně nepotvrdil. O budoucnosti skládky už několikrát jednali zastupitelé. „Účast místních obyvatel je však také velice důležitá,“ zdůrazňoval starosta Matyáš.

Situace byla zvláště před pěti lety nesmírně vyhrocená. Kvůli sypání suti tehdy mířilo na místo starosty Matyáše až sto kamionů denně. Na příjezdovou cestu k někdejší motokrosové dráze proto někdo dočasně rozmisťoval betonové skruže blokující přístup na skládku. „,Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Mohl to udělat někdo místní," komentoval Matyáš.