Pro turisty bude třetí vodojem otevřený 22. března. „Až do neděle 24. března jsme rozšířili otvírací dobu a návštěvníci nejenže poprvé vstoupí do třetího betonového vodojemu, ale užijí si všechny prostory jinak díky působivým audiovizuálním instalacím. V prvním a druhém cihlovém vodojemu mohou zažít ochutnávku festivalu Prototyp, jenž se v plném rozsahu uskuteční na podzim. V betonovém vodojemu připravují instalaci s názvem Critical Level hudební a mediální umělci Jiří Suchánek a Petr Bradáček,” nalákala ředitelka Tic Brno Jana Janulíková.

Součástí druhé etapy úprav bylo kromě zpřístupnění betonového vodojemu také vytvoření repliky bývalého strážního domku.

„V něm a v přístavbě vznikne návštěvnické zázemí s podzemními vstupy do dvou vodojemů, do kterých se díky tomu dá dostat bezbariérově," zmínila už před časem Radka Loukotová z tiskového oddělení brněnského magistrátu. Součástí je také i výtah.

Vodojemy prošly rekonstrukcí pod vedením architekta Davida Prudíka. „Už od provizorního otevření prvního z nich v roce 2020 jsou jednou z nejpoptávanějších turistických památek Brna, a vyprodané termíny prohlídek nás utvrzují v tom, že téměř 150milionová investice byla smysluplná. Stavebně je areál připraven k provozu, čekáme na kolaudaci objektu,” uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková.

O prohlídku obou už zpřístupněných cihlových vodojemů je mezi lidmi značný zájem a podle zástupců magistrátu přesahuje aktuální kapacitní možnosti. Od prvního otevření v roce 2020 je i přes různá provozní omezení vidělo téměř dvaatřicet tisíc návštěvníků.

Likvidace starých vagonů Českých drah ve firmě Recycling ve Vysokém Mýtě.
Po milionech kilometrů do šrotu. Podívejte se, kde končí vyřazené vagóny z Brna

Dlouhodobě se o využití bývalých vodojemů zajímají také filmaři. „Už dlouho máme od nich zprávy, jak moc je pro ně jejich prostředí a nezaměnitelný genius loci atraktivní," přiznala už dříve Vaňková.

Kapacita jednotlivých vodojemů:

  • 1. cihlový: necelých 10 tisíc kubíků; rok vzniku 1874
  • 2. cihlový: necelých 9 tisíc kubíků; rok vzniku 1894
  • betonový: 15 tisíc kubíků; rok vzniku 1917
Zdroj: Deník/Sabir Agalarov