V kraji ve středu dopoledne velkém klouzaly chodníky a řada lidí, kteří upadli, skončila v péči záchranářů. Celkově to byly zhruba dvě desítky lidí. „Od rána evidujeme nárůst počtu úrazů vzniklých po pádu na ledovce. Týká se to kromě Brněnska například také Vyškovska či Blanenska," potvrdla mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Záchranáři se postarali třeba i o dvě ženy na jednom místě. Jedna upadla, a když jí chtěla druhá pomoct, následovala první ženu v pádu na zem. „Při pádech si lidé poranili především ruce a nohy, ale ošetřovali jsme i pohmožděný hrudník či úraz hlavy," poznamenala Bothová.

První velká ledovka letošního podzimu trápí i řidiče. „Problémy s ní spojené jsme zaznamenali zejména na Vyškovsku a Blanensku, v kopcovitých oblastech. Naštěstí zatím šlo o drobné nehody, které se obešly bez vážných zranění," uvedl ve středu dopoledne policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Podle policejního serveru dopravních nehod si řidiči ve středu měli dávat na ledovku pozor třeba na silnicích v obcích Rudice, Kuničky a Němčice na Blanensku a jejich okolí. Třeba u Habrůvky na Blanensku skončilo nákladní auto v příkopu.

Podle meteorologů ledovka část Jihomoravanů potrápí ještě i ve čtvrtek dopoledne. Výstraha před námrazou platí do čtvrteční druhé hodiny odpoledne pro Znojemsko, Brno, část Brněnska a Blanensko. Ve čtvrtek má být v kraji mlhavo, a maximální teploty se vyšplhají na nula až plus tři stupně. „Zejména v západní části kraje místy při mrznoucím mrholení očekáváme tvorbu slabé ledovky, hlavně v polohách nad čtyři sta metrů, i výskyt námrazy," uvedl meteorolog Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Námraza už potrápila i řidiče brněnského dopravního podniku a jejich cestující. „V úterý ráno se vyskytly drobné zpoždění trolejbusů v Kohoutovicích kvůli námraze na trolejovém vedení. Do ulic už v těchto dnech podle potřeby vyráží naše speciální technika právě na odstraňování námrazy z vedení," uvedla mluvčí dopravce Hana Tomaštíková.