Největší skupinou, kterou tam chovají, jsou ale druhy z Jižní Ameriky. Ti většinou začínají s hnízděním na jaře, ale někteří letos překvapili dříve. „První snůšku jsme pozorovali u arů červenoramených. Jedná se o nejmenší ary na světě, protože dosahují pouze délky šestadvaceti centimetrů oproti velkým druhům arů jako například ara zelenokřídlý s délkou pětadevadesát centimetrů,“ pokračoval Bojanovský.

Papoušky ale zájemci zatím vidět nemohou, protože zahrada je kvůli vládním opatřením stejně jako ostatní podobná zařízení uzavřená. „Už se ale těšíme, až se vše uklidní, a my budeme konečně moci přijet,“ komentovala na sociálních sítích třeba Renáta Holešínská z Kyjova.

Zoo je mimořádně otevřena dvanáctého až třináctého prosince od třinácti do sedmnácti hodin.
V Bošovicích je rušno. Papoušci lákají svým zbarvením i vřískotem, podívejte se

V zoo přitom už letos odchovali také mláďata od druhů ara marakána a ara malého. „Při kontrole hnízdních dutin jsme pak zjistili snůšku vajec i u velkých druhů arů. Každým dnem očekáváme líhnutí mláďat. U všech narozených je možnost jejich adopce,“ připomněl provozní manažer.

Hluční ratingové

K nejhlučnějším papouškům v zoo přitom podle něj patří aratingové. „Zde se nám letos podařil odchov již u dvou druhů a to i u arating slunečních, které patří kvůli svému krásnému zbarvení k nejoblíbenějším papouškům našich návštěvníků. Zatím posledním druhem, u kterého jsme odchovali mláďata, jsou pak aratingy hnědohrdlé antilské. Zajímavostí je, že samička snesla celkem sedm vajec, z toho tři byla neoplozená,“ doplnil Bojanovský.

Radnice na Masarykově náměstí ve Vyškově.
Potíže s registrací k očkování: úřednice ve Vyškově pomáhají i sedmdesátníkům

Ujistil, že ze zbývajících vajec se vylíhla hned čtyři mláďata. Ta jsou nyní již pochopitelně okroužkovaná, zatímco se o ně jejich rodiče už vzorně starají.

Zajímavostí je také aktuální aukce obrázků ve prospěch papouščí zoo. Obrázky pro tuto příležitost věnovali žáci 2.B pražské základní školy. Více se zájemci dozví na webu a facebooku zoo.