VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopravní krizi předejde lepší koordinace staveb, míní předseda spolku Brno+

Brno /ROZHOVOR/ - V pozici náměstka pro dopravu brněnského primátora se Robert Kotzian věnoval třeba i projektu rezidentního parkování. S jeho současnou podobou pod vedením nynějších radních i s některými jejich dalšími kroky však nesouhlasí. „Náměstci Matěj Hollan a Martin Ander představují zelený myšlenkový proud magistrátu, který je protipólem mého smýšlení o dopravě. Domnívám se, že stejně to bylo i s Vladimírem Bielkem,“ komentuje Kotzian odchod vedoucího úředníka odboru dopravy.

1.10.2017
SDÍLEJ:

Předseda spolku Brno+ Robert Kotzian.Foto: Deník/Attila Racek

Jaká byla za vašeho působení na magistrátu spolupráce s Bielkem?

Myslím, že nepochybně patří k předním odborníkům na dopravu v Brně a možná i na celé jižní Moravě. Za celou dobu svého působení na magistrátu jsem neviděl důvody pro jeho odchod. Často jsme spolu vedli dlouhé a náročné, ale věcné debaty. Někdy přesvědčil on mě, že nemám pravdu, někdy to bylo naopak. Vždycky jsme se ale dokázali nakonec dohodnout na společném postupu. Myslím, že tak je to správně.

Byl jeho nynější odchod z funkce odůvodněný?

V médiích náměstek Ander zcela otevřeně řekl, že Bielko byl odvolán z politických důvodů. Tohle je naprosto nepřijatelné, ať už za svého působení ve vedoucí funkci udělal jakékoliv chyby. Důvody Bielkova odchodu nebyly věcné. Nebo jsem alespoň doposud žádný takový důvod neslyšel.

Myslíte si, že roli hrál i fakt, že se současní radní přiklání k jiné dopravní politice než vedoucí?

Samozřejmě. Zejména se to týká těch, kteří jsou mu přímo nadřízení a mají přímý vliv na dopravu ve městě, tedy náměstků Hollana a Andera. Ander se zdánlivě stará pouze o životní prostředí a rozvoj města, nicméně prosazuje ve městě mnoho opatření, jejichž ambicí je zasahovat do dopravy ve městě. Jsou to například nízkoemisní zóny a akční plány pro ovzduší. Rozhodně nejsou stejného názorového ražení jako Bielko. On ale byl vždycky profesionál a snažil se plnit zadané úkoly.

Napadají vás konkrétní projekty, ve kterých se s náměstky neshodl?

Nepochybně překvapivé zrušení přechodu v Údolní ulici v závěru minulého volebního období. Já jsem měl také pochyby o tom, jestli toto opatření bude mít pozitivní vliv na dopravu, a dnes se domnívám, že ano. Doprava v ulici je plynulejší. Před volbami se Hollan procházel v masce zvířete po místě zrušeného přechodu a halasně sliboval, že jej obnoví. Dosud ho neobnovil. Druhým bodem sváru je železniční uzel Brno. Začátkem října má být zveřejněná studie proveditelnosti. Klíčový dokument, na základě kterého stát rozhodne o finálním místě hlavního nádraží. Členy výboru, který studii schvaluje, jsou kromě jiných také zástupci odboru dopravy a Bielko. Vím, že Ander a Hollan v něm měli významného věcného oponenta.

Hrálo to v jeho odchodu roli?

Nemůžu si nevšimnout zvláštní časové shody mezi Bielkovým nuceným odchodem a termínem odevzdání studie proveditelnosti. Po něm mají začít řešení nejklíčovějšího stanoviska ke studii, a to stanoviska města Brna. Ander s Hollanem díky Bielkovu odchodu ztrácejí významnou překážku v prosazování svých postojů. Oba dva se totiž snaží dostávat jemnými posuny významů spoustu dokumentů města, kam chtějí. Část radních to často nerozpozná. Bielko jim v tom ale oponoval.

Předseda spolku Brno+ Robert Kotzian.

Byl jejich oponentem jen on?

Nedělal to samozřejmě sám, měl na to celý aparát svého odboru. Je taky ale jasné, že Hollan vzkázal do osazenstva odboru dopravy: Kdo se mi bude stavět, ten půjde od válu.

Lze k aktuální dopravní situaci v Brně přistupovat lépe, než jak činí brněnští radní?

Měli by především reálně začít koordinovat dopravní stavby. Podle toho, jak sleduji jednání na magistrátu, je koordinace staveb velmi slabá. O tom svědčí i fakt, že v září, dopravně nejnáročnějším měsíci v roce, a ještě ke všemu v pondělí, byla uzavřená jedna z klíčových brněnských tepen, Křenová ulice. To je úplně nejhorší doba na zahájení podobné uzavírky. Mně je naprosto jasné, že koordinace staveb nikdy nebude dokonalá, nikdy nelze skutečně vychytat všechno. K menším či větším obtížím docházet bude. Ale opravdu není možné zahájit rekonstrukci takové ulice v polovině září.

Odevzdání studie proveditelnosti hlavního vlakového nádraží v Brně bylo už několikrát odložené. Z jakého důvodu se opakovaně termín prodlužuje?

Termín se posunul celkem šestkrát, doposud vždy z věcných důvodů. Studie je mimořádně podrobná a náročná. Její textová část má tisíc stran a nespočet výkresových příloh. V tak rozsáhlém dokumentu a analýze se najde spousta částí, kdy je potřeba mít víc času něco zanalyzovat podrobněji. Předpokládám, že Hollan a Ander se ale budou snažit o to, aby se odevzdání studie znovu odložilo. Anderovou snahou podle mě je z nádraží udělat volební téma v komunálních volbách.

Myslíte si, že je možné, že výbor pro schválení studie termín opět prodlouží?

Stalo se to šestkrát, může se to stát posedmé. Já mohu pouze doufat, že to tak nebude a že zpracovatelé snad vypořádali všechny připomínky. Uvidíme. Až bude dokument zveřejněný, vyžádám si samozřejmě celé připomínkové řízení za celou dobu zpracování studie a budu se v něm snažit vyznat.

Máte výhrady vůči rezidentnímu parkování v podobě, v jaké ho představují současní radní?

Když jsem opouštěl radnici, projekt byl novinka v dokumentu Strategie parkování, který vznikl za mého působení. Proti rezidentnímu parkování obecně nemám nic. Je to nástroj, který při přiměřeném a rozumném používání může pomoci. V opačném případě uškodí. Jedna z mých největších výhrad proti projektu v Hollanově podání je vůči zpoplatňování rezidentních karet. Brňan v postavení rezidenta by měl platit devět set korun ročně za své auto. To nedává žádný smysl. Pokud by si tím Brňané kupovali garanci parkovacího místa v rozumné vzdálenosti od svého bydliště, dalo by se o tom uvažovat. Kupují si ale pouze zvýšenou pravděpodobnost zaparkování.

Robert Kotzian
• Narodil se v srpnu 1974.
• Působí jako předseda spolku Brno+.
• V roce 2003 dokončil doktorské studium na brněnské Univerzitě obrany, v roce 2014 pak studium práv na Masarykově univerzitě.
• Od roku 2006 do roku 2010 byl starosta městské části Brno-Bohunice.
• V roce 2009 se stal prvním místopředsedou brněnských občanských demokratů.
• V letech 2002 až 2006 a 2010 až 2014 byl brněnským zastupitelem.
• Od roku 2010 do roku 2014 byl prvním náměstkem primátora města Brna.
• K jeho zálibám patří četba, počítače a turistika.

Kolik by podle vás měly rezidentní karty stát?

Karty by měly být zdarma nebo za symbolickou cenu řádově v desítkách korun, aby pokryly náklady za vydávání karet.

Máte proti rezidentnímu parkování i další výhrady?

Podstatné také je, jestli rezidenti budou mít možnost parkování po celém městě, anebo jenom v místě, kde žijí. Přikláním se k tomu, aby byl systém rezidentního parkování pro Brňany prostupný. Aby rezident z Líšně mohl parkovat stejně u svého domu jako třeba v Žabovřeskách. Stejně tuto cestu člověk podnikne většinou v pracovní době, kdy lidé z Žabovřesek budou zas jinde v práci.

Letos si připomínáme pětileté výročí od otevření Královopolských tunelů, ale od té doby se Velký městský okruh příliš nerozrostl. Proč?

Kvůli pomalé přípravě těchto staveb Ředitelstvím silnic a dálnic České republiky, které není schopné je majetkoprávně připravit. Nejpřipravenější je úsek v Žabovřeské ulici. Já jsem v době svého působení na magistrátu prosadil smlouvu s Ředitelstvím silnic a dálnic, kde jsme se dohodli, že město pozemky nutné pro stavbu vykoupí a následně je bude přeprodávat státu. Když jsem opouštěl křeslo náměstka primátora, tak zbývalo asi pět nevykoupených pozemků z původních zhruba sto dvaceti. Drtivou většinu potřebných pozemků jsme tedy vykoupili. Úsek Žabovřeské je dnes na stavbu připravený, ale silničáři se ke stavbě nemají. Paradoxně není problém v penězích, ty má Ředitelství silnic a dálnic připravené. Předpokládám, že problém je v přípravě staveb.

Jaké jsou podle vás hlavní dopravní problémy v Jihomoravském kraji?

Nepochybně nedostavěné dálnice D52 na Vídeň a D43 na Moravskou Třebovou. Zejména u dálnice na Vídeň je to neskutečná ostuda. Krajským problémem je také železniční uzel Brno, konkrétně jeho úzké hrdlo, které nedovoluje přidávat další regionální spoje. Poptávka po železniční dopravě v kraji i proto zdaleka převyšuje nabídku.

Jihomoravany trápí také špatný stav krajských silnic. Dá se proti tomu něco udělat?

Pouze mít více peněz. A to je politické rozhodnutí krajského zastupitelstva. Ke špatnému stavu vozovek přispívá i těžká tranzitní doprava. Opět se dostávám k problému neexistujícího dálničního spojení s Vídní a na sever Jihomoravského kraje. Pokud by tyto dvě podstatné komunikace existovaly, těžká doprava by jezdila po nich. Ulevilo by to silnicím i stavu ovzduší.

Jaká je příčina pomalé dostavby zmíněných dálnic?

Hlavně protesty takzvaných ekologických neziskovek, které dlouhodobě blokují třeba úsek D52 kolem Mikulova a prosazují naprosto nesmyslné spojení s Vídní přes Břeclav. Díky tomu stavba není dosud povolená. U D43 jsou to také podobné organizace. Iniciovaly mimo jiné i soudní vymazání dálnice D43 z územního plánu města. Soudně si vymohly také zrušení zásad územního rozvoje. A bez nich nemohou podobné stavby začít, pokud už nejsou povoleny z minula. To jsou příčiny, proč ani jedna z těchto dálnic není dostavěná.

Autor: Pavla Hloušková

1.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 8 500 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Fundraiser - odborník/ce na vyhledávání a získávání prostředků z veřejných zdrojů a práci s dárci. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 8500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Štefánikova 288/15, 695 01 Hodonín. Požadujeme: koncepční myšlení, kreativitu a skvělé komunikační dovednosti, znalosti fundraisingových metod a nástrojů, výhodou je znalost prostředí neziskových organizací a lokálního prostředí. Pružná pracovní doba, týden dovolené navíc, slevy na programy, příjemné pracovní prostředí v centru Hodonína, možnost dalšího vzdělávání a rozvoje, možnost rozšíření pracovního úvazku a oblasti působení., Výběrové řízení se bude konat v dubnu 2018. CV a motivační dopis zasílejte mailem na maderycova@cprhodonin.cz.; Info tel.: 606 702 360. Pracoviště: Centrum pro rodinu a sociální péči hodonín, Štefánikova, č.p. 288, 695 01 Hodonín 1. Informace: Lucie Maděryčová, +420 606 702 360.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 284 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu dělník/ce ve výrobě - šička. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16284 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: U Kyjovky 4000/9, 695 01 Hodonín. Náplň práce: zhotovování dílů a výrobků interiérového vybavení na speciálních šicích strojích. Přípravné práce pro zhotovení výrobků, uspořádání pracoviště, příprava příslušných dílů, součástí výrobku a dalších materiálů pro danou výrobu, zjišťování materiálových vad. Šití, prošití a sešití výrobků na speciálních šicích strojích a práce na speciálních šicích strojích. Kontrola švů, opravy chyb v šití, zjištění mechanických vad. Seřizování strojů, výměna nití, jehel a příslušenství. Podlepování dílů a tvarování výrobků. Průběžná kontrola kvality výrobku a identifikace vadných výrobků v souladu se zásadami přijaté politiky jakosti. Dodržovaní pracovních postupů při výrobě jednotlivých dílů a výrobků. Dodržování výrobní předpisů, návodů na obsluhu stroje a technologických postupů v procesech výroby. Dodržování pořádku na pracovišti podle standartů 5S Housekeeping. Požadavky na uchazeče: ÚSO, střední odborné vzdělání v oboru švadlena, šití oděvů, čalouník, čalounické práce, krejčí, příp. zaškolení. Kontakt na mail: Marie.pecenkova@iacgroup.com. Pracoviště: International automotive components group s.r.o. - provozovna hodonín, U Kyjovky, č.p. 4000, 695 01 Hodonín 1. Informace: Marie Pečenková, +420 518 390 581.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 14 900 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) řidič/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Nádražní 418, 696 32 Ždánice. ŘP sk. B, jedná se o rozvoz obědů dodávkou.. Pracoviště: Jhrest spol. s r.o. - sídlo, Nádražní, č.p. 418, 696 32 Ždánice. Informace: Ctibor Sedláček, +420 604 319 354.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 15 000 Kč

Provozní elektromechanici elektromontér měření a regulace. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Brněnská 3585/50b, 695 01 Hodonín. Náplň práce: zajišťuje základní údržbu měřících a regulačních prvků instalovaných výrobních zařízení, splupracuje s techniky údržby a výroby v oblasti preventivní údržby, zajišťuje odstraňování poruch a případních havarijních stavů, údržbu měření a regulace zajišťuje i ve spolupráci s odbornostmi strojní, elektro, průběžně si doplňuje znalost formou interních a externích školení. Osvědčení vyhl. 50/78 Sb., předchozí praxe výhodou, manuální zručnost, samostatnost, spolehlivost, pečlivost, přesnost. Stabilní zaměstnání v pespektivní společnosti, zajímavá práce v dynamickém kolektivu, příjemné pracovní prostředí, možnost dalšího profesního růstu a seberealizace, systém zaměstnaneckých výhod a benefitů. Kontakt na mail: masarykova@montpetrol.com. Pracoviště: Montpetrol, spol. s r.o., Brněnská, č.p. 3585, 695 01 Hodonín 1. Informace: Veronika Masarykova, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hypotéky. Ilustrační foto.

Neplatičů na jižní Moravě ubývá. Hypotéku nezvládá historicky nejnižší počet

Škody po víkendovém řádění větru
11

Následky vichřice: desítky tisíc lidí v kraji zůstaly bez proudu

Zveřejňování opozičních textů ve zpravodajích? Jen ztuha

Jižní Morava – Neobjektivita, pozdní vydávání kritických textů, ke kterým vedení města okamžitě přidává svůj komentář. To jsou nejčastější připomínky opozičních zastupitelů na adresu vedení radnic na jihu Moravy. Přestože obce jsou už čtvrtým rokem ze zákona povinné zveřejňovat ve svých tiskovinách i kritické texty opozičních politiků, nefunguje podle řady z nich vše tak, jak by mělo. Někde kvůli tomuto stavu začali vydávat periodika vlastní.

Zápasníci Jakub Šimčík a Viktor Lišťák pomohli reprezentaci k zisku stříbra

Hodonín – Po dvou úspěšných národních šampionátech, na kterých zápasníci T.J. Sokol Hodonín vybojovali celkem osmnáct medailí, čekalo na borce z Moravského Slovácka první mezinárodní měření sil. Příslušníci žákovských kategorií se v polovině března pod vedením trenéra Lubomíra Jurmana vypravili do Chorvatska na šestý mezinárodní turnaj O pohár města Sesvetski Kraljevec.

AKTUALIZOVÁNO

Znojmem otřásla smrt oblíbeného učitele

Znojmo – Sportovec tělem i duší, oblíbený učitel, otec od rodiny, fajn chlap a především známý znojemský DJ. Tak hovoří lidé o padesátiletém Miroslavovi Chocholoušovi, který předminulou sobotu náhle zemřel ve znojemské nemocnici. Podle přítelkyně zesnulého bylo příčinou úmrtí dosud blíže nespecifikované zranění. Muž měl sedmého března upadnout v jednom ze znojemských podniků, kde pouštěl muziku. Jenže potom jej ještě měl někdo zbít.

V Kyjově začínají stavět kruhový objezd

Kyjov - S dopravními omezeními musí od pondělí počítat řidiči v Kyjově. Dělníci začínají s přestavbou křižovatky ulic Nerudova a Havlíčkova v kruhový objezd. „Úpravy povedou k usměrnění dopravy a budou současně působit jako zklidňující prvek při vjezdu do města,“ uvedli Kyjovští.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT