Zájem o ně souvisí také s nízkou cenou dřeva. „Domek s třemi místnostmi a kuchyňským koutem stojí na Břeclavsku okolo milionu a půl. Výsledná cena se poté odvíjí od cen pozemku. Zhruba pětina našich zákazníků stavby žádá k rekreaci, zbytek ke každodennímu užívání,“ poznamenal tamní realitní makléř Robert Schmidt.

Modulární dřevostavby se skládají z jednotlivých modulů, proto není problém s nimi libovolně pohybovat. „Mladý pár si pořídí menší dům a po narození dítěte jej jen rozšíří o další modul. Od klasické cihly stavbaři ustupují, jelikož lidé potřebují bydlet rychle. Modulární dům se hodí také pro rozvedené nebo starší lidi, kteří jsou sami. Nedávno jsme na žádost syna instalovali dům starší ženě na zahradu vedle jejího starého domu, který byl pro ni už moc velký,“ připomněl Pavel Gajda z firmy Hutchhouse, která domy montuje.

Skládané domy lákají na rychlost stavby
• Co je dřevostavba: Stavba, jejíž nosnou konstrukci tvoří dřevo.
• Co je modulární dům: Dům vytvořený z hranolů.
• Kde se staví: V hale, na pozemek se většinou přiveze už celý. Lze jej však složit i na místě, pokud například rozměry přesahují povolený limit pro přepravu.
• Jak je připevnit: Lze i bez základové desky pouze s pomocí zemních vrutů.

Náklady na údržbu dřevěného domu jsou podle brněnského ekonoma Petra Pelce stejné jako například v panelovém domě. „V zateplení není problém. Tyto domy však mají zpravidla životnost jen okolo sta let a jejich obnova je složitá,“ vysvětlil.

Doplnil, že cena dřeva v příštích letech bude zřejmě stagnovat.

Problémy mohou nastat s umístěním stavby, která nemá pouze dřevěnou konstrukci, ale také fasádu. „V některých lokalitách jejich umístění upravují zákony nebo je tam požadavek například šikmé střechy,“ poznamenala Hana Jechová ze stavební firmy Purlive.

Gajda doplnil, že takový předpis platí třeba ve Valticích na Břeclavsku. „V blízkosti zámku je podmínka žlutá fasáda a dřevěná okna,“ přitakal.

V dřevěném domě bydlí třeba Petr Vaněk. Kvůli lásce k tomuto materiálu nechal dřevem obložit také základnu projektu Single Trail, jehož je autor. „Základnu máme přes tři roky. Konstrukce je železná, ale obklad tvoří modřín. Miluji sledovat, jak se každý rok dřevo mění a pracuje. Někomu se zdá, že chátrá, ale mně to přijde kouzelné,“ pochválil si.