Krajina přikrytá sněhovými závějemi je v posledních letech vzácný úkaz. Současné střídání teplot a malé množství srážek trápí zemědělce v regionu. Půdě chybí vláha. „Problémem je nedostatek vody půdě,“ upozornil předseda zemědělského družstva Agrospol Knínice na Blanensku Libor Dvořák.

Podobně se vyjádřil soukromý zemědělec Karel Plch z Dolní Lhoty, městské části Blanska. „Nedostatek vláhy v půdě řeším dlouhodobě. Kdyby napadlo hodně sněhu, který by pak postupně tál, bylo by to lepší,“ uvedl Plch.

Horší jsou však podle něj výrazné a časté výkyvy, kdy se střídají mrazy s teplotami nad nulou. Půda se zvedá a zase klesá. Tím pádem se přetrhají kořínky rostlin, které pak nedosáhnou na vláhu,“ upozornil zemědělec z Dolní Lhoty.

Jak bude v dalších dnech
∙ Počasí zůstane podle předpovědi v následujících dnech podobné.

Denní teploty ve čtvrtek:
∙ 3 – 7 stupňů Celsia.
∙ Meteorologové očekávají slabý déšť nebo mrholení.

Denní teploty v pátek:
∙ 2 – 5 stupňů Celsia.
∙ Zataženo občas sněhové přeháňky. Později přeháňky smíšené.

Denní teploty v sobotu:
∙ 2- 5 stupňů Celsia.

Přesto věří, že sníh ještě napadne. „Nasněžit stále může. Je před námi dalších šest týdnů. Dnes už každopádně nelze spoléhat jen na srážky. Je třeba mít zařízené zavlažování,“ poukázal Plch.

Podle Dvořáka je nyní zatím brzy odhadovat, jak se počasí projeví v letošní úrodě. Doufá ale, že sklizeň příjemně překvapí. „V posledních letech jsme zažili teplé zimy a výnosy nebyly špatné,“ doplnil předseda střediska.

Nedostatek podzemní vody trápí i pěstitele na Vyškovsku. „Poslední zimy jsou převážně suché. Dříve se to týkalo spíše oblastí na jih od nás. Poslední dobou s tímto problémem bojujeme i na Vyškovsku. Už v podstatě nemáme čím zavlažovat,“ sdělil předseda zemědělského družstva Roštěnice Vítězslav Navrátil.

Jejich obavy chápe klimatolog z brněnské Mendelovy univerzity Zdeněk Žalud. „Pro zemědělce je důležitý půdní profil do hloubky jednoho metru. Když není dostatek sněhu, nemůže být půda do této hloubky nasáklá vláhou,“ přiblížil odborník.

Podle něj je právě to pro růst zemědělských plodin zásadní. „Z vláhy uložené v půdním profilu mohou rostliny na jaře čerpat vodu až dva měsíce,“ dodal.

Mírná zima naopak vyhovuje lesním zvířatům. Mají k sehnání dostatek potravy. „Listy maliníků a ostružiníků jsou zelené. V regionu navíc nejsou zvířata, která by prospala celou zimu. Jezevec zimní spánek přerušuje a vylézá ven,“ přiblížil jednatel Okresního mysliveckého spolku Blansko Jaroslav Zelený.

Teplý začátek února oceňuje černá zvěř a mufloni. „U nich touto dobou začínají první vrhy mláďat. Hlavně u silných bachyň. Když jsou tuhé zimy, selata často umrznou,“ doplnil Zelený.