Soudce potrestal Neuhybelovou za to, že před téměř třemi lety ukončila telefonicky kontrolu, kterou prováděla její podřízená Renata Němečková v hotelu v Lednici na Břeclavsku. „Po zjištění, že inspektorka hodlá zapsat porušení týkající se chybějícího ceníku služeb, jí v telefonu přikázala, aby kontrolu ukončila s tím, že žádné nedostatky nenašla," řekl Hanuš v rozsudku s tím, že porušila povinnost České obchodní inspekce a zneužila tak pravomoc úřední osoby.

Na prověřování tohoto podniku se tehdy podílel také živnostenský úřad. „Když jsme sepisovaly papíry, řekla mi potichu Němečková, že musí uvést, že byla kontrola bez zjištění. Dál jsme to před vedením lázní nekomentovaly, nebylo to vhodné," potvrdila v listopadu pracovnice živnostenského úřadu, která se na kontrole podílela také.

Neuhybelová byla obviněná také z toho, že zakázala inspektorům kontrolu provozovatelů na brněnské akci Ignis Brunensis či na Pálavském vinobraní v Mikulově na Břeclavsku. V těchto případech však žádal zproštění viny už i státní zástupce Robert Hanuš ve své závěrečné řeči kvůli nedostatečným důkazům o pravdivosti tvrzení Němečkové. „Za první přečin navrhuji pětiletý zákaz práce u inspekce a pokutu," žádal u soudu.

Exředitelka vinu odmítla. „Cítím, že celá akce byla zkonstruovaná jako msta za to, že jsem neprodloužila smlouvu jedné z podřízených. To, aby mezilidské vztahy a jednání došly až k soudu, mi přijde absurdní," zhodnotila v závěrečné řeči.

Soudce dostal na podzim také anonym, který podle jeho slov poslali inspektoři České obchodní inspekce. V listu se vyjadřovali k jednání a hodnotili jeho vývoj. „Takto nechutné praktiky a chování v orgánu státní moci, kterým Česká obchodní inspekce je, jsou neslýchané. Takový úřad by měl společnosti dávat signál, že je fér. Vztahy uvnitř ale nejsou v pořádku," okomentoval brněnskou pobočku inspektorátu soudce Hanuš.

Při středečním jednání vypovídali také dva inspektoři brněnské pobočky inspektorátu, Michal Pavlova a Leona Nejezchlebová. Ta se s bývalou ředitelkou zná profesně už patnáct let, byla také u prošetřované kontroly v Mikulově na vinobraní. „Vysloveně se řeklo, že jdeme na stánky, to znamená, že jsme kontrolovali příležitostný prodej, ne kamenné prodejny," vyvrátila jako další ze svědků tvrzení, že by Neuhybelová výslovně zakázala jen kontrolu hotelu v Mikulově. Ten totiž mezi stánkový prodej nepatří.

Oba z přítomných jsou navíc v současné době stíháni za zneužití pravomoci veřejného činitele a přijetí úplatku. Podle vyšetřování totiž údajně falšovali protokoly a od vietnamských obchodníků si nechávali platit za to, že jim nebudou dělat problémy. Právě na základě jejich případu začali policisté prošetřovat také Neuhybelovou.

Obhájce se odvolal proti rozhodnutí soudu v bodě, kde ji uznal vinnou, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání.

Podobu trestu soudce vysvětlil. „Uvažoval jsem také to, že obžalovanou vytrestala i média a celá situace kolem kauzy," podotkl Hanuš. Pokud exředitelka pokutu nezaplatí, hrozí jí tři měsíce vězení. Rozsudek zatím není pravomocný.