Vedení obce jej zveřejnilo na obecním facebooku. „Netěší mě někoho zraňovat a tím spíše děti, a proto se omlouvám," napsal mimo jiné Smejkal.

Děti vyřezávaly výrobky z dýní v neděli a následně jimi vyzdobily park poblíž kostela. V pondělí dopoledne už byly rozkopané a rozbité. Podobně dopadl i druhý pokus o den později. „Nejhorší na celé situaci bylo, že malé děti se ptaly, kde jsou jejich dýně a úplně nechápaly, proč si nemohou jít vyměnit svíčku. Některé děti i plakaly," líčil Deníku tento týden obyvatel Kurdějova Marek Kortiš.

Podle Smejkala došlo ke kolizi dvou světů - náboženských a světonázorových. „Věřím, že nikdo z obyvatel, kteří před naším ‚svatostánkem‘ umístili ‚symboly duchů (zla)‘, nechtěl vyjádřit pohrdání tím, co je nám, katolíkům, svaté. Že jednali v nevědomosti, a tak nikoho neviním," uvedl kurdějovský farář.

V dopise sdělil, že neměl ponětí o tom, že se v obci koná akce s dětmi zvaná dýňování. „Při vyjití z fary v neděli večer jsem uviděl před naším posvátným územím umístěné četné symboly satanistického svátku ‚Halowin‘, který se zrodil ve zpohanštělém současném světě jako protiváha našich blížících se svátků Všech svatých a Dušiček. Jednal jsem podle své víry a povinnosti být otcem a ochráncem svěřených dětí a symboly odstranil," sdělil Smejkal.

Až druhý den se podle svých slov dozvěděl, že se jednalo o obecní akci a výtvory dětí. „Kdybych to věděl, navzdory mé povinnosti jednat proti zlu rozhodně a radikálně, bych zvážil okolnost, že se také dotýkám citů bližních, zvláště dětí. A tomu bych přizpůsobil vnější projev svého činu," zmínil kurdějovský farář.

Mnozí lidé jeho jednání odsoudili. „Jsem rodinný člověk a pro mě je svaté, co to dítě udělá. Můj šestiletý synovec ráno vstával s nachystanou svíčkou, že tam poběží. Teď si vemte, že tam přijdou a dýně jsou rozbité," podotkl třeba Richard Homola.

Fotogalerie: Výrobky z dýní, které udělaly děti v Kurdějově, dvakrát poničil vandal.

Hned po zveřejnění článku v Deníku mluvil s kurdějovským farářem Jaromírem Smejkalem generální vikář brněnské diecéze Pavel Kafka. „Jeho chování je z mého pohledu neadekvátní. Nešťastná situace v Kurdějově mě samozřejmě mrzí, což jsem vyjádřil i písemnou omluvou adresovanou panu starostovi a zastupitelům obce," vyjádřil se Kafka pro Deník.

S podobným jednáním se podle něj zatím v brněnské diecézi nesetkali u žádného z kněží. „Co se týče vyřezávání dýní během měsíce října, vnímám to jako zahraniční lidovou tradici, která je součástí různých workshopů a výtvarných dílen rodičů s dětmi i u nás," reagoval Kafka.

S jednáním kurdějovského faráře nesouhlasili ani někteří kněží, které Deník oslovil. „Je to smutné. Je mi to moc líto vůči všem. Dětem, obci, společnosti," poznamenal například mikulovský probošt Pavel Pacner.