Umělý sníh, který rozprášili filmaři před Býčí skálou, drží už tři týdny. Vedení správy chráněné krajinné oblasti usiluje o nápravu. „Přestože máme s Českou televizí dobré zkušenosti, nyní porušili domluvu. Při natáčení potřebovali sníh, tak rozprášili před jeskyní rozdrcený papír. Přestože jej měli vysát, dosud se tak nestalo,“ vadí Leoši Štefkovi.

Podle něj filmaři umělý sníh po natáčení nevysáli, protože to není možné v dešti a sněhových přeháňkách, které nastaly. Papír však na zemi i některých větvích stromů leží dosud. „Upozornil jsem Českou televizi a domlouváme se na nápravě. Nadrolený papír totiž nejde posbírat do rukou, vyžaduje speciální techniku,“ dodal Štefka.

Nepořádek po Sněžném drakovi zmizí do týdne

Brněnské studio České televize natáčelo u Býčí skály pohádku Sněžný drak. „Umělý sníh uklidíme do konce tohoto týdne. Tam, kde odstranit nepůjde, jej alespoň zamaskujeme, aby nenarušoval jarní přírodu. Umělý sníh je však z papíru, takže přírodu ekologicky nezatěžuje,“ řekla mluvčí brněnského televizního studia Hana Orošová.

Podle ní jsou filmaři k přírodě i památkám šetrní. Přitom dodržování pravidel jim komplikuje práci. „Může se třeba stát, že v záběru vadí větev. Uříznout ji ale můžeme jen se souhlasem správce území. Tuto podmínku naprosto respektujeme, přestože vyžádání souhlasu zdrží natáčení. Opatrní musíme být i při natáčení v hradech, zámcích a jiných historických budovách. Dáváme pozor na původní podlahy a jsme opatrní například při přesunu rekvizit a dekorací,“ popsala Orošová.

Moravský kras je v kurzu

Četnické humoresky, Kdopak by se vlka bál, Sedmero krkavců, Princezna Fantagiro, Tři veteráni, Strážci duší a další. Filmy a seriály, ve kterých je zaznamenaný Moravský kras, tvoří dlouhý seznam.

„Když filmařům povolíme natáčet v jeskyních, musíme na ně dohlížet. Nesmí sejít z vyznačené trasy a vůbec je nepouštíme ke krápníkové výzdobě, kterou mohou poškodit při natahování kabelů od osvětlení. Do krápníků může šťouchnout i kameraman. Zvlášť ohrožená místa jsou třeba unikátní bambusový lesík v Kateřinské jeskyni či krápníkové náteky na podlaze jeskyní. Když je totiž někdo zamaže blátem, už nejdou vyčistit,“ upřesnil Jiří Hebelka ze správy jeskyní Moravského krasu. Natáčení dokumentů povolují jeskyňáři zdarma, za filmy a pohádky si účtují nájem.

Zazděný výtah

Špatné zkušenosti s filmaři měli před lety Borotínští. V tamním zámku se natáčely Četnické humoresky a další filmy. „Štáb sbalil kabely a odjel. V zámku po sobě nechal zazděný nefunkční výtah a celou jednu místnost, která pak byla nepřístupná,“ přiblížil Zdeněk Cápal, který řídil v borotínském zámku ústav sociální péče. V té době byl už zámek nevyužitý.

V televizi diváci občas zhlédnou i komnaty či předměty z rájeckého zámku. „S filmaři vždy projdeme zámek a dohodneme se, kde mohou točit. Nikdy je nepouštíme třeba do depozitáře. Pak sepíšeme smlouvu a při natáčení na vše ještě dohlížíme. Je to sice pro zámek reklama a dostaneme, zejména od zahraničních štábů, tučné nájemné, ale vždy to stojí spoustu práce,“ řekla kastelánka Jana Kopecká.

Škody? Náprava za své náklady

Podle ní tak při přenášení nábytku může dojít k jeho poškození. „Jednou třeba vypadlo sklo ze starobylé skříňky. To však filmaři museli na své náklady vyměnit,“ dodala Kopecká. Ráječtí také půjčují obrazy, renesanční truhlice a další věci na natáčení do ateliérů. I s těmito věcmi cestuje na místo natáčení dozor.

Alois Knecht z Adamova je nadšený komparsista. Při natáčení filmů tak už viděl ledacos. „Filmaři musí třeba oblepit stěny zámku polystyrenem, když má dolů skákat kaskadér. To vše ale dají po natáčení do pořádku. Spíš jsem se setkal s tím, že chtěli po sobě zbořit přístřešky a majitelé pozemků a budov trvali na tom, že je chtějí zanechat. Stalo se to třeba na Novém hradě u Adamova, kde zůstaly různé dřevěné stavby,“ sdělil herec.