Ten před dvěma lety vjel s autobusem, ve kterém sedělo čtyřicet dětí, na železniční přejezd ve Skalici nad Svitavou. Podle obžaloby v době, kdy svítila červená výstražná světla.

Přejezdem neprojel, protože ho v protisměru nepustila na zúžené silnici kolona aut. Na autobus se pak spustila závora, která ho zablokovala.

Na slepé koleji

Dopravu u přejezdu komplikovala oprava silnice a mostu. Průjezd byl tímto místem zúžený. Navíc tudy projížděla osobní auta bez povolení. „Aby se jednání řidiče posoudilo jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti, museli by být cestující v bezprostředním ohrožení života. K tomu v tomto případě nedošlo. Řidič měl čas danou situaci ještě ovlivnit. Část zablokovaného autobusu se nacházela na slepé manipulační koleji. Spěšný vlak, který zmíněným místem později projížděl, jel až po nejvzdálenější koleji a pomalu. O nahlášené poruše závor měl už zřejmě avízo," zdůvodnila rozsudek soudkyně Helena Frantelová.

Přečtěte si k tématu => Autobus se školáky zablokovala na přejezdu závora. Svědci: Řidič jel na červenou

Žuborovi přitom hrozilo až pět let vězení. „Neudělal jsem nic, čím bych někoho ohrozil. V dané situaci to bylo to nejrozumnější, co jsem mohl udělat. Dopravní situace v okolí přejezdu byla past na řidiče," řekl ve čtvrtek po vynesení rozsudku Josef Žubor.

Původně mu soud trestním příkazem před časem vyměřil podmíněný trest na deset měsíců s odkladem na třicet měsíců. A peněžitý trest dvacet tisíc korun. Žubor proti němu ale podal odpor.

Státní zástupce Pavel Kuthan u čtvrtečního soudu kvůli účasti na jiném líčení nebyl. „Rozhodnutí soudu mě překvapilo. Nicméně v rukou ještě nemám písemné odůvodnění, tak to komentovat nemohu. Zřejmě zvážím nějaký opravný prostředek. Pravděpodobně stížnost. To, aby někdo jezdil s autobusem plným dětí přes přejezd na červenou, nemůže být přece bráno jen jako přestupek," uvedl Kuthan.

Pokuta a sedm bodů

Řidič autobusu Josef Žubor u Okresního soudu v Blansku.Zdroj: Deník / Charvát Jan

S rozsudkem byl naopak spokojený Žuborův obhájce David Obenrauch. „Dopravní situace u přejezdu byla časovaná bomba. A to, co se stalo panu Žuborovi, se mohlo stát i jinému řidiči autobusu. Odpovědní by měli být lidé, kteří měli na starosti dopravní značení a opatření při opravách silnice v okolí přejezdu," dodal Obenrauch s tím, že průjezd přes koleje komplikovali řidiči osobních aut, kteří tam při opravách silnice jezdili bez povolení.

Podobný případ řešili policisté na Blanensku před dvěma lety v létě, když řidič tahače projel na červenou železniční přejezd v Rájci-Jestřebí. Zlomil přitom jednu ze závor a z místa ujel. Policie ho vypátrala. Jednalo se o osmadvacetiletého muže z Blanenska. Ve správním řízení tehdy dostal od úředníků pokutu dva a půl tisíce korun a sedm trestných bodů.

Přečtěte si také => Závory chtěl řidič v Rájci-Jestřebí zvednout ručně. Pak kolem prosvištěl rychlík