Představitelé vojenských historických klubů označují normu za nesmyslnou. „Připomíná mi to situaci, kdy Unie řešila zakřivení banánů," poznamenal prezident společnosti AusterlitzPro Miroslav Jandora. Její členové každoročně rekonstruují slavnou bitvu tří císařů u Slavkova.

Jak přesně se nová směrnice projeví v praxi, ještě není jasné. Česká republika ji musí zapojit do své legislativy. „Nicméně podle toho, co víme, to vypadá, že se zruší kategorie D pro palné zbraně," uvedl prezident Středoevropské napoleonské společnosti Jakub Samek. Do skupiny D se řadí třeba zbraně starších systémů, černopraché a jednoranné.

Červená na semaforech v nočním provozu v Brně.
Konec červených v noci na semaforech? Rozhodne analýza. Jedou kvůli bezpečnosti

Podle nové směrnice by si jejich vlastníci museli pořídit licenci či zbrojní průkaz, kvůli přesunu těchto pušek do kategorie C. „Pokládám to za velice nešťastné. Změna se dotkne jen legálních držitelů zbraní, vůbec neřeší nelegální zbraně nebo obchod s nimi. Zkomplikuje to práci klubům vojenské historie při pořádání bojových ukázek. A především výstavní činnost. Nelze předvést třeba kulomet s nábojovým pásem. I když bude nefunkční, jde o přestupek proti směrnici," kritizoval předseda břeclavského klubu vojenské historie Petr Holobrádek.

Podle Evropské unie musí mít navíc místo rekonstrukcí status dočasné střelnice. „Museli bychom mít balistika, balistický projekt, nastala by řada omezení. Ve výsledku to může znamenat, že ubude účastníků, velmi to zkomplikuje zejména menší akce, kde se sejde třeba sto vojáků a na náměstí předvedou nějakou šarvátku," popsal možné problémy Samek.

Tiché vzpomínání místo efektně divokých vřav předpovídá i člen klubu brněnské vojenské historie Jakub Nerada. „V Německu, kde omezení už platí, kolegové ze zbraní vůbec nestříleli, zvuky střel se pouštěly z reproduktorů. A to už ztrácí smysl," zhodnotil nadšenec, který se účastní rekonstrukcí bojů první světové války.

Podobně situaci vidí i organizátor bojových ukázek ve Vlkoši a Kyjově na Hodonínsku Petr Něnička. „Novinka je holý nesmysl, snad naši politikové proti ní něco udělají. Už jsem viděl aktualitu z Francie, kde byl pietní akt a vojáci v historických uniformách si na protest proti nové normě vzali do rukou místo dobových zbraní košťata," upozornil Něnička.

Jak se ale všichni shodují, zákon o zbraních je zatím během na dlouhou trať. Letošní akce by ještě ohrozit neměl.

Že hasiči napouštějí nový bazén, si mohli myslet lidé, kteří procházeli v úterý kolem sedmé večer okolo Tesca v Cimburkově ulici. Dvě jednotky tam stříkaly vodu do retenční nádrže, která právě k zadržování dešťové vody slouží. Hořelo tam rákosí.
OBRAZEM: Hasiči bojovali s plameny v mokřadu. Hořelo rákosí

Unijní směrnice o zbraních
• Směrnice ruší současnou podobu kategorie zbraní D, které nepodléhají registraci
• Do ní patřily zbraně užívané pro rekonstrukce bitev – například repliky určené pro střelbu výhradně slepými náboji nebo zbraně na principech doutnákových, kolečkových, křesadlových či perkusních zámkových systémů
• Tyto zbraně se přesunou do kategorie C. Ta vyžaduje zbrojní průkaz nebo licenci. Zakazují se také zásobníky na víc než deset nábojů
• Česká republika má od března, kdy směrnici přijala, patnáct měsíců na zapracování nových evropských pravidel do svých vlastních zákonů

Bez příkras, i s popravami

Petr Něnička založil v roce 2007 muzeum generála Ingra ve Vlkoši na Hodonínsku. Dvě léta na to začal s pořádáním Vlkošských dnů vojenských tradic. Od té doby mohli lidé vidět při bojových ukázkách tisíce vojáku, stovky kusů vojenské techniky včetně letadel z doby druhé světové války. „Máme jednadvacáté století a informace by se měly více přibližovat lidem. Bohužel ti čtou stále méně, ale zato chtějí vizuální zážitky. Proto se snažím připravit interaktivní ukázky, a to bez příkras i s popravami," říká zakladatel muzea.

Záměrem podle něj je, aby se v rodinách po návštěvě bojových ukázek o událostech diskutovalo. „Děti se začnou ptát, k tomu si také něco přečtou a zjistí, že děda byl legionář nebo za druhé světové války v odboji. A tato oživlá historie je jednou z mála, které fungují i dnes," je přesvědčený Něnička.

Další akci připravuje už na tuto sobotu do Kyjova, který změní na město válečných hrdinů. „Lidé se mohou už dopoledne podívat do ležení Rudé i německé armády. Ve tři odpoledne bude na náměstí bitva, která začne mobilizací v roce 1938 a skončí osvobozením Kyjovska," zve.

ADÉLA JELÍNKOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI