Hrady spustily padací mosty, zámky otevřely své brány. Jihomoravané se už od konce března mohou prostřednictvím prohlídek přesunout v čase do dob králů, knížat a baronek. Do časů konce druhé světové války je přenese už tento víkend bitevní ukázka na hradě Veveří.

Novinkou pro návštěvníky zámku Lysice na Blanensku je otevření zrestaurované sala terreny, zahradního salonu, který láká unikátními malbami, mozaikovou dlažbou či výzdobou z umělého mramoru. „Bez vstupného si mohou návštěvníci tuto památku prohlédnout třináctého dubna v rámci Dne památek. Poté budou návštěvy prostoru součástí komentovaných prohlídek zahrady a zahradnictví,“ sdělila kastelánka zámku Martina Rudolfová.

Program plný divadelních her, koncertů a muzikálů chystají na lednickém zámku. „Čtvrtého července proběhne na Čestném nádvoří divadelní představení Strašidlo cantervillské. Hrát se bude třeba i Drákula nebo Tři mušketýři. Pro další akce ještě ladíme termíny, zveřejnit bychom je měli příští týden,“ řekla kastelánka Ivana Holásková.

Na nedalekém zámku Valtice probíhají opravy, ty však neomezí běžný provoz. „Zámek bude plně v provozu, ale v několika částech probíhají opravy střech, fasád i interiérů za více než sto miliónů korun. Pro návštěvníky chystáme tradiční zámecké velikonoce, pro milovníky výtvarného umění a ilustrací vystavíme unikátní originály ilustrátora Gustava Krumma, proběhne několik koncertů a muzikálů,“ řekl mluvčí zámku Richard Svoboda.

Josefský košt v Rakšicích.
Nával lidí překoná počet obyvatel. Košty vín lákají i na výběr z 1224 vzorků

Bitevními ukázkami si výročí osvobození Brna připomenou na hradech Veveří a Dolní Kounice. Na Veveří si jednotky německých a sovětských vojsk diváci prohlédnou už tuto sobotu, v Dolních Kounicích na Brněnsku pak čtvrtého května. „Návštěvníci se podívají na velkou bitevní ukázku. Kromě toho u nás chystáme také speciální prohlídky hradu s degustací vína či cimbálovou muzikou,“ sdělila správkyně hradu Dolní Kounice Kamila Svobodová.

Řadu výstav nabízí brněnský Špilberk. Stopadesátiletou tradici brněnského sportu připomene výstava Branky Body Brno, milovníci umění si mohou prohlédnout obrazy jednoho z nejvýznamnějších brněnských malířů Emila Pirchana. „Nabídku doplní Muzejní noc, tradiční největší událost Špilberk žije!, letní kino, koncerty a festivaly,“ řekl mluvčí hradu Michael Kalábek.

Na výstavy láká i hrad Bítov. Hračky, se kterými si hrály děti v období totality, si zájemci mohou prohlédnout od devátého dubna. „Novinkou v prostorách hradu je empírový nábytek nebo kůže lvice, je také zrestaurována další část unikátní sbírky arabských sedel,“ sdělil kastelán Jan Binder. Výstava bonsají pak čeká v květnu na návštěvníky bučovického zámku.

MICHAELA VAŇKOVÁ
ELIŠKA KOUKALOVÁ

Třetí ročník Čejkovicé vinné stezky.
Čejkovice lákají na vinnou stezku, na hradě Veveří se rozzuří válečná bitva