Nemoc trápí podle statistik Všeobecné zdravotní pojišťovny přes jednatřicet tisíc Jihomoravanů. Je to nejvíce ze všech krajů. „Pacienti přibývají všude. Loni jich nám lékaři vykázali téměř 225 tisíc, o deset procent více než před pěti lety,“ vyčíslil mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Ještě rychleji stoupaly náklady na léčbu artritidy. Za pět let o sedmatřicet procent. Je to hlavně kvůli rozšiřování nákladné biologické léčby, která je však velice účinná. „Biologické léky vyvolají protizánětlivý efekt. Jsou schopné zpomalit nebo zastavit poškození postižených kloubů,“ vysvětlil revmatolog ze svatoanenské nemocnice v Brně Petr Němec.

Biologickou léčbu využívá i Friáková, která má nemoc od devatenácti let. „Přináší mi velké bolesti kloubů a omezuje pohyb. Biologická léčba mi velmi pomohla,“ uvedla.

Revmatoidní artritidě mohou lidé předejít zdravým životním stylem. „Neměli by kouřit a při prvních obtížích zajít na vyšetření. Čím dříve onemocnění začneme léčit, tím lepší budou výsledky,“ řekl revmatolog Erik Moster.

Artritida- Je zánětlivé onemocnění kloubů, které způsobuje infekce nebo autoimunitní reakce organismu.
- 31 215 pacientů se loni v kraji podle Všeobecné zdravotní pojišťovny léčilo s artritidou. Je to nejvíce ze všech krajů.
- Náklady za jejich léčbu pojišťovnu stály 214 tisíc korun.

Michal Vaněk vyráží z Vacenovic na cestu kolem světa.
Při cestě kolem světa dorazil Vaněk do Senegalu. Hranici překročil na přívozu