Ozdoby na vánočním stromě v Brně jsou stejné už tři roky. „Je to podobně jako se svatebními šaty. Když si je nevěsta půjčí, zaplatí třetinu ceny, za které lze koupit nové," srovnává Šaroun. Na rozdíl od nevěsty vánoční strom potřebuje světla každý rok a tak se je Brno rozhodlo koupit.

Každoročně speciální komise vymýšlí, jak strom slavnostně rozsvítit. „Pár dní předem se na náměstí sejdeme kolem půlnoci a zkoušíme různé způsoby. Každý rok je to jiné," říká Šaroun. Třeba loni se strom rozsvěcoval po čtvrtinách, letos se nejdřív rozzářil nahoře a pak až dole.

Šaroun se jezdí inspirovat do Prahy. „Má své kouzlo, ale třeba trhy na Staroměstském náměstí se mi už zdají moc komerční," myslí si Šaroun.

Druhé místo v anketě získalo vánoční Znojmo. O tamní výzdobu se stará městská architektka Iveta Ludvíková. „Mám z toho ohromnou radost," těší Ludvíkovou.

Velké téma o vánočně vyzdobených náměstích včetně infografiky si přečtěte v tištěném středečním Deníku Rovnost

Každého, kdo do Znojma přijede, na první pohled zaujmou dva třímetroví svítící andělé, kteří zdobí náměstí. „Letošní novinka jsou slaměné figury zvířat a hospodáře," vyzdvihuje architektka.

Když výzdobu vybírala, jela pro nápady do Vídně a také hledala informace na internetu. „Firma, která světla prodává, nám předložila několik návrhů a my jsme si z nich vybrali," popisuje Ludvíková.

Výzdobu pro bronzové Hustopeče na Břeclavsku před několika lety zvolil bývalý místostarosta Libor Sadílek se spolupracovníky. Ozdoby na čtyřiadvacetimetrovém smrku na náměstí visí celý rok. „Strom je příliš vysoký, sundávat ozdoby je proto příliš náročné," vysvětlil Sadílek.

Hustopečské inspiroval brněnský Zelný trh a Velké Meziříčí na Žďársku. O letošním adventu se Sadílek chystá s rodinou do maďarské Budapešti. „Mají tam prý nádherné trhy a dobré ceny," dodal Sadílek.