Loňský spoj do Chorvatska měl podle vedení RegioJetu velký úspěch. „Rozhodli jsme se proto spoj dvojnásobně rozšířit. Zároveň jsme kvůli dopravním komplikacím v okolí Vídně změnili trasu. Autobusy nově pojedou namísto Rakouska přes Maďarsko,“ informovala za dopravce Marcela Hamříková.

První žlutý autobus do Splitu vyjede už 25. května, dvakrát týdně bude jezdit od konce června. Cena zpáteční jízdenky stojí přes dva a půl tisíce korun. Lidé si je mohou zakoupit už nyní. „Zájem je tradičně vysoký. Spoje budou vyprodané včetně posil,“ potvrdil mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Zájemce o nedotčenou přírodu a kulturní památky ve východním Chorvatsku oslovil dopravce FlixBus. Od minulého týdne nabízí každodenní spoj do oblasti Slavonie se zastávkou na letišti v Budapešti. „Přinášíme možnost navštívit region, kam dřív bylo obtížné se dostat. Za tak krátkou dobu však nemůžeme hodnotit úspěch tohoto spojení,“ uvedla mluvčí společnosti Martina Čmielová.

Brněnské letiště v Tuřanech - ilustrační foto.
Rumunský Blue Air z Brna létat nebude. Kraj ukončil se společností spolupráci

Autobusy zastavují také ve stotisícovém městě Osijek. „Určitě si dovedu představit využití tohoto pravidelného spoje. Oblast kolem Osijeku i město jsem navštívil a myslím, že je to atraktivní turistická oblast pro Čechy. Problém ale mohou být zdlouhavé hraniční kontroly na hranici Maďarska s Chorvatskem,“ konstatoval Čestmír Sekanina z Brna.

Cesta do Slavonského Brodu potrvá přes třináct hodin. Za jízdenku cestující zaplatí nejméně 629 korun. V současnosti FlixBus nabízí i denní spojení do Záhřebu.

O zákazníky se dopravci nepřetahují jen na cestách do zahraničí, ale i mezi Brnem a Prahou. FlixBus přidal dvanáct autobusových spojů týdně a testuje možnost rezervace konkrétního sedadla v autobuse, která má fungovat od června.

RegioJet propojil na trase mezi Brnem a Prahou autobusovou a vlakovou dopravu a nabízí denně v každém směru téměř čtyřicet spojů.

Pravidelné linky z Brna do Chorvatska
Flixbus: Bratislava - Budapešť - Budapešť letiště - Beli Manastir - Osijek - Đakovo - Slavonski Brod. Cena jízdenky začíná na 629 korunách. Linka jezdí každý den.
RegioJet: Bratislava - Zadar - Sukošan - Biograd - Pakoštane - Vodice - Šibenik - Primošten - Trogir - Split. Jízdenka do Splitu stojí 1350 korun. První spoj pojede 25. května, od 26. června do 6. září jezdí dvakrát týdně.

KLÁRA VAŠÍČKOVÁ

Vítězná vizualizace přestavby káznice na Cejlu
Bývalou káznici na Cejlu přemění v kreativní centrum podle pražských architektů