Pomoct přírodě vyrazí například v Tišnově na Brněnsku. „Budeme uklízet ve městě i v okolí. Kdo přijde, dostane pytle, rukavice a předem definovanou oblast. Chodit se bude po domácnostech, skupinky se nebudou potkávat,“ nastínil místní Jan Horák ze spolku Hojnost, který akci organizuje. K úklidu Tišnova nepotřebují zájemci registraci předem.

Místa, kde se mohou přihlásit k úklidu, příznivci naleznou na webu spolku Ukliďme Česko. Na jižní Moravě jich je přes sto padesát. V Brně se bude uklízet třeba v Židenicích, v Bystrci v Líšni nebo v Řečkovicích.

Loni na jaře kvůli covidu organizátoři akci zrušili, letos kvůli pandemii koronaviru museli upravit její podobu. „Jedinou oficiální možností jak uklidit Česko v následujících týdnech zůstávají při dodržení vládních opatření individuální či rodinné akce ve vymezeném prostoru,“ sdělil hlavní pořadatel a Brňan Radek Janoušek.

Místní organizátoři proto pro dobrovolníky zřizují takzvané Pytlomaty, tedy místa, kam si přijdou vyzvednout pytle na odpad a mapku.

Lidé letos zvolí i další způsoby, jak přírodě pomoct od odpadků. „Běžci a běžkyně se do uklízení mohou zapojit v rámci takzvaného ploggingu. Jedná se o výběh, kde nejde o rychlost nebo délku trasy, ale o pomoc přírodě sesbíráním odpadků,“ vysvětlil pořadatel Janoušek.

A počítá se každý dobrovolník. „I jeden dokáže udělat ohromné množství práce. Jeden dobrovolník dokáže posbírat třeba patnáct kilo odpadu, za pár hodin. A to je opravdu hodně. I akce, kde je jen několik dobrovolníků, má smysl. Přestože doufám, že jich bude víc,“ doplnil tišnovský místní organizátor Horák.

Letošní akce je podle Miroslava Kubáska ze spolku Ukliďme Česko zvlášť důležitá, protože odpadu v přírodě je víc než obvykle. „Můžeme to pozorovat přímo v našem okolí, takový nepořádek jako nyní jsme za sedm roků, co se věnujeme uklízení Česka, nezaznamenali. Rouška sem, rouška tam,“ poznamenal Kubánek.

Akci oceňuje i studentka Barbora Šíblová z Brna. „Jde o naši přírodu a pandemií je bohužel jen víc a víc zahlcena odpadem. Obvykle jsem se vždy účastnila s dětským pionýrským oddílem a vždycky mě to bavilo, letos to ale nevyšlo,“ zalitovala.