Z průzkumu České exekutorské komory vyplývá, že si letos vánoční půjčku vzalo třináct procent Moravanů a Čechů. „Je to o šest procent méně než loni,“ podotkla mluvčí komory Martina Houšková.

Mezi těmi, kdo se letos zadlužili, bylo zhruba 130 tisíc Jihomoravanů. „Půjčovali si průměrně necelých deset tisíc korun, což je méně než republikový průměr,“ přiblížil ekonom Lukáš Kovanda.

Odborníci před půjčkami varují. Lidé podle nich mají s penězi zacházet rozumně a na Vánoce se snažit ušetřit. „Z ekonomického hlediska jsou vánoční úvěry nerozumné. Lidé je většinou utratí za věci, které nepotřebují. Na druhou stranu je jasné, že chtějí mít krásné Vánoce,“ vysvětlil ekonom.

Brňan Jakub Kvítko půjčky na vánoční dárky nechápe. „Připadá mi to úplně scestné,“ komentoval.

Ilustrační foto.
Připlavali vánoční kapři. Účtenky EET prodejci vydávat nemusí

Na pozoru se musejí mít hlavně lidé s nízkými příjmy. Právě oni jsou často obětmi lichvářů. „Banky jim nepůjčí. Peníze shánějí od nedůvěryhodných společností, často na hraně zákona. Dostanou velmi vysoký úrok a poplatky,“ varoval Kovanda.

Nejjednodušší způsob, jak se vyhnout pozdější exekuci, je podle odborníků vůbec se nezadlužit.

Pokud se už člověk pro půjčku rozhodne, je důležité pečlivě pročíst smluvní podmínky. „Každá společnost je musí předat. Na dvou stranách tam lidé najdou přehled všech poplatků a možných sankcí. Pokud firma informace nevydá, jedná protizákonně,“ uvedl finanční poradce Jiří Kohoutek.

Gerta Mazalová, předsedkyně Sdružení ochrany spotřebitelů.
Vracení dárků? Důležité je nenechat se prodejcem zastrašit, radí spotřebitelům

Analytik společnosti Home Credit Roman Müller doporučuje vybrat bezpečného a zodpovědného poskytovatele úvěru. „O kvalitě jednotlivých poskytovatelů vypovídají i nezávislé analýzy a spotřebitelské testy. Například organizace Člověk v tísni vydala letos v prosinci velké srovnání poskytovatelů půjček,“ poradil odborník.

Chvilkovou radost z vánočních dárků vystřídají v mnoha případech po několika měsících problémy se splácením. „Pokud už dopředu člověk ví, že mu na splátku nezbývají peníze, co nejdříve má kontaktovat poskytovatele úvěru. Stále má dostatek času najít s ním vhodné řešení,“ poradil dlužníkům Müller.

Rozhodně se podle něj nevyplatí čekat až do okamžiku, kdy přijde první upomínka. „Běžné řešení je sestavení splátkového kalendáře,“ dodal.

KATEŘINA BERANOVÁ
PETR UHLÍŘ

Ilustrační foto.
Zima nás nedostane, tvrdí silničáři. Připravují se od listopadu