Na sjezdovce v Olešnici je více jak půlmetrová bílá pokrývka. „Mrzlo, tak jsme si udělali technický sníh do zásoby. Do pátku ho rolba rozhrne už po celé sjezdovce a spustíme i druhý vlek,“ uvedl správce areálu František Jílek.

Jedna jízda v olešnickém areálu stojí v letošní sezoně šestnáct korun, hodinová permanentka dvě stě korun. „Kvůli zdražení energií a nafty jsme museli mírně zvednout jízdné,“ poznamenal Jílek.

Ve všední den lidé v Olešnici lyžují od devíti ráno do devíti večer, o víkendu mohou na sjezdovku o hodinu dříve, konec lyžování je stejný.

Sjezdovka v Němčičkách je skoro celá zasněžená, jen po části horního úseku jezdí lyžaři po umělém povrchu. Sportoviště je otevřené denně od devíti hodin ráno do pěti odpoledne. „Zatím jezdí málo lidí. Pokud se zájem zvýší, rozšíříme otevírací dobu,“ uvedl za provozovatele Jaroslav Stávek.

Tuto sobotu chtějí provozovatelé otevřít ski park Filipov na Hodonínsku, kde na svahu leží asi třicet centimetrů umělého sněhu. Zda pojedou oba vleky, zatím nevědí.

V Hodoníně u Kunštátu si lidé zalyžují asi až po Štědrém dnu. „Chtěl jsem otevřít už tuto sobotu. V pondělí ale přestalo mrznout, tak jsem musel vypnout sněžná děla. Ty dva dny budou chybět. S vodou problémy nemáme. V potoku je,“ řekl provozovatel sjezdovky Josef Kšica.

Ceny vleku jsou v Hodoníně stejné jako v minulé sezoně. Novinkou je půjčovna lyží a snowboardů.

Sezona několika dalších lyžařských středisek v Jihomoravském kraji je závislá na přírodním sněhu, protože v jejich okolí není dost vody pro umělé zasněžování. Třeba ve skiareálu Nutrie poblíž Nedvědice na Brněnsku. „Koupili jsme sněžná děla a vybudovali systém umělého zasněžování, abychom nemuseli spoléhat na přírodní sníh. Jenže letos v létě nám vyschnul potok. Jsme tak opět závislí na přírodním sněhu. Vše je nachystáno, ale nelyžujeme,“ řekl provozovatel sjezdovky Igor Neveselý.