Minimální přísun dotací připisují někteří odborníci složité administrativě. „Největší problémy spočívají ve komplikovaném systému. Pro představitele malých obcí je velice obtížné pochopit situaci a nevynechat v žádostech některé podmínky či pravidla," upozornil Jan Prokop ze společnosti Eurogrant.

Proces, který vede k zisku příspěvku, je podle něj složitý i pro experty. „Vyžaduje mnoho času a na starosty klade velké nároky. Už jen zpracování žádosti trvá nejméně sto hodin, někdy až pět set. Nedivím se, že to nezvládají," dodal.

Že dosáhnout třeba na evropské peníze není snadné ani levné, potvrdil například starosta Nemochovic na Vyškovsku Lubomír Hofírek. „Získat evropskou dotaci je velmi náročné, sami bychom to nezvládli. Žádosti si necháváme zpracovat u odborné firmy. Ve formulářích je například spousta nepovinných údajů, za které lze získat body. Ani by nás nenapadlo je vyplnit. Mají také spoustu příloh," prohlásil Hofírek.

Obec je přitom úspěšná. „Díky evropským dotacím se nám podařilo vytvořit rybník. Tři miliony ze čtyř jsme získali na opravu silnic ve vesnici. Z dotací jsme platili i nástavbu mateřské školy a sportoviště u obecního úřadu," vyjmenoval Hofírek s tím, že nejjednodušší je vyřídit krajskou dotaci. Do Nemochovic za uplynulý rok putovalo na jednoho obyvatele víc než 2600 korun, což značně převyšuje krajský průměr 2059 korun.Pro zvětšení klikněte.

Tak nízké číslo překvapilo jihomoravského hejtmana Michala Haška. Podle něj s čerpáním nemají zdejší obce problém. „Jsem přesvědčený, že třeba v dotacích na hasiče jsme na prvním místě v České republice," věří hejtman.

Jistá zkreslení v statistikách připouští analytik Michal Kozub ze společnosti Home Credit. „Obec může získat velkou dotaci, která vypadá zdánlivě významně. Jenže v příštích letech už se do tak náročného podniku nepustí," objasnil Kozub.

Každá vesnice je podle něj také v jiné situaci. To potvrzuje i mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod Kateřina Dobešová. „Údaje o největších a nejmenších příjemcích dotací mohou být zkreslené. Musíme vzít v potaz také počet obyvatel obce. Rovněž její velikost hraje významnou roli v potřebnosti a velikosti projektů," konstatovala.

MARTINA ŘIHÁNKOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI