S půjčkami přitom začíná mládež už v patnácti letech. Na jižní Moravě je takovýchto lidí téměř osm a půl tisíce. Vetšinou ale nepotřebují velké částky. „Prakticky všichni dlužníci do čtyřiadvaceti let si půjčují nejvýše třicet tisíc korun. Průměrně dluží necelých devět tisíc," popsala mluvčí společnosti KRUK Markéta Fixová. Organizace se specializuje na správu pohledávek bank.
Její slova potvrdila i Spurná. „Většinou nejde o velké peníze. Slečna si třeba půjčí dvacet tisíc, koupí si za to značkovou kabelku a oblečení a cítí se, že lépe zapadá do společnosti. Pak ji ale třeba vyhodí z práce a dluhy se navyšují," varovala psycholožka.
8500mladých Jihomoravanů už má dluhy. Nejčastěji ve věkové skupině mezi patnácti a čtyřiadvaceti lety, jde o částky do třiceti tisíc korun. Průměrně ale každý dluží necelých devět tisíc.
Podobně se zadlužila i Brňanka Hana, která si nepřála uvést celé jméno. „Poprvé jsem si půjčila kvůli škole, musela jsem totiž doplácet za studium. Později jsem zase potřebovala nové oblečení a vybavení do bytu," popsala svůj případ žena.
Právě na vybavení domácnosti si lidé často berou půjčky i podle mluvčí společnosti Home Credit Zuzany Bienvenu. „Také si půjčují na obnovu velkých spotřebičů jako jsou ledničky nebo pračky. Mezi věkovými skupinami ale není příliš rozdíl. Mladí častěji tíhnou k půjčkám na drobnou elektroniku a starší ročníky naopak k rekonstrukcím bydlení. Rozhodně ale nejde o pravidlo," popsala Bienvenu.
Hanu do dluhů nedostalo ale jenom její vlastní utrácení. „Část peněz skončila i u mých tehdejších partnerů. Dluhy splácím dodnes," popsala své problémy žena.
Někteří dlužníci potom hledají pomoc u psychologů. „Mladí lidé se ale často začnou léčit až pozdě. Většinou se ke mně dostávají až, když jsou v exekuci," dodala Spurná.
O půjčky nejčastěji žádají muži. „O investici ale často rozhoduje žena," přiblížila manažerka České spořitelny Veronika Benešová.
Na jihu Moravy žije třetí nejvyšší počet všech dlužníků z celé České republiky. Je jich přibližně 120 tisíc. „Ve srovnání s minulým rokem jsme Jihomoravanům půjčili o pětinu víc peněz. Za prvních sedm měsíců to bylo zhruba 2,7 miliardy korun. Největší zájem o půjčky je mezi lidmi ve věku pětatřicet až pětapadesát let," vyčíslila manažerka Benešová.